Борсовите индекси завършиха с повишение във вторник, след като пазара реагира на комнетарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл в първата му поява след данните за изненадващо силното представяне на пазара на труда, публикувани в петък.

Акциите започнаха деня с понижение, но възстановиха позиции малко след като Пауъл започна да говори. Последва вълна от разпродажби, която изпрати индексите обратно на червено, но по-късно следобед те успяха да се върнат на положителна територия

S&P 500 се повиши с 52,92 пункта, или 1,3%, до 4164,00, а Nasdaq Composite добави 226,34 пункта, или 1,9%, до 12113,79. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повиши с 265,67 пункта, или 0,8%, за да завърши на ниво от 34156,69 пункта.

Резките движения нагоре и надолу във вторник бяха в следствие на технически фактори, а не толкова на същността на речта на Пауъл, според Дейвид Бансен, главен инвестиционен директор в The Bahnsen Group.

Председателят на Фед Джером Пауъл се готви за по-дълга борба с инфлацията Процесът на понижаване на инфлацията до целта от 2% вероятно ще отнеме

"Наистина мисля, че думите му бяха шокиращо съвместими с това, което каза миналата седмица", каза Бансен, цитиран от Wall Street Journal. "Движението на пазара очевидно беше свързано с хората, които са се опитали да изпреварят коментарите му и сега трябваше да покрият позициите си".

Лихвите по държавните облигации останаха сравнително стабилни без подобни джижения. Доходността на 10-годишните ценни книжа на САЩ се повиши до 3,673%, от 3,632% в понеделник. Най-чувствителната към лихвите двугодишна доходност леко се повиши до 4,469%.

Лихвените фючърси показват, че пазарът все още е твърдо убеден, че повишение на лихвения процент с четвърт пункт е вероятният следващ ход на Фед, когато централните банкери на САЩ се съберат през март, според тракера на CME Group.

В коментарите си тази и миналата седмица г-н Пауъл показа готовност да се съсредоточи върху дългосрочната си политика, без бързо да реагира на това как се променят финансовите условия на пазара, казва Роналд Темпъл, главен пазарен стратег в Lazard.

Пауъл "може би е на мнение, че пазарът в момента гледа изключително краткосрочно и Фед няма нужда да заема позиция по темата в момента", добавя той.

В дългосрочен план инвеститорите остават оптимисти, че Фед наближава края на най-агресивната си серия от увеличения на лихвените проценти от 80-те години на миналия век. Но по-силните от очакваното данни за работните места в петък повдигнаха въпроси дали Фед ще трябва да повиши лихвите повече, или да ги задържи по-високи за по-дълго време, за да смекчи инфлацията.

Някои анализатори предупреждават, че все още е твърде рано да се празнува победата на Фед над растящите цени.

"Мисля, че Фед ще трябва да запази рестриктивна позиция с лихвите. Пазарът на труда е твърде силен и това ще продължи да подхранва инфлацията на заплатите и услугите", казва Дан Бордман-Уестън, главен изпълнителен директор на BRI Wealth Management.

В някои от предишните сесии този сентимент застрашаваше пазарното рали, което доведе до покачването на по-рисковите активи, от високодоходни облигации и технологичния Nasdaq до биткойн.

Накъде отива S&P 500: Няколко ужасно различни перспективиУолстрийт очаква S&P 500 да завърши 2023 г. на 4000 пункта, след като очакваното нивото за тази година се оказа най-далече от реалността от 2008 г. насам

Бордман-Уестън казва още, че очаква по-високите разходи по заемите и инфлацията да свият допълнително рентабилността на компаниите. Очакванията са че компаниите в S&P 500 ще съобщя, свиване на маржовете на печалба с 8,7% през четвъртото тримесечие в сравнение с предходната година, според оценките на Credit Suisse.

Спадът в печалбите, отчетен във вторник сутринта от Carrier Global, производител на отоплителна и климатична техника, изпрати акциите надолу с 1,76 долара, или 3,8%, за да затворят на ниво от 44,39 долара. Химическият гигант DuPont спечели 5,43 долара, или 7,5%, до 77,79 долара, след като отчете по-добра от очакваното коригирана печалба.

На пазарите на суровини цените на петрола се повишиха, след като опустошителните земетресения в Турция и Сирия в понеделник затвориха ключов терминал за износ. Петролът сорт Брент, глобалният бенчмарк, се покачи с 2,70 долара, или 3,3%, до 83,69 долара за барел.

Турският Borsa Istanbul 100 се понижи с 8,6%, тъй като броят на жертвите от земетресенията продължи да нараства на фона на тежките спасителни операции.

Stoxx Europe 600 се повиши с 0.2%. Акциите на BP скочиха с около 8%, след като петролният гигант отчете печалба от 27,7 млрд. долара за 2022 г. и заяви, че ще увеличи дивидента си, както и ще изкупи обратно още акции.

В Азия хонконгският индекс Hang Seng нарасна с 0.4%, докато японският Nikkei 225 остана почти без промяна.