Цените на петрола се повишиха до няколкогодишен максимум, след като групата, зад която стоят най-влиятелните производители, реши да не увеличи добива, пише CNBC.

Това е и причината някои пазарни наблюдатели да очакват поскъпване на суровината до 100 долара за барел.

ОПЕК и партньорите, които не са членове на организацията, взеха решение да не променят приетия по-рано план за увеличение на добива с 400 000 барела на ден, считано от ноември.

По време на неофициалните срещи преди заседанието, най-големите производители са обсъждали увеличение на добива с 800 000 барела дневно, с което да се противопоставят на високите цени.

Петролът от сорта Брент поскъпна вчера до 82.60 долара за барел, или с 1.65% спрямо ден по-рано. Лекият суров петрол (WTI) добави 1.75% до 78.98 долара за барел.
Фючърсите на сорта Брент достигнаха най-високата си стойност от три години, а тези на WTI нараснаха до близо седемгодишен максимум.

От началото на 2021 г. и при двата контракта се отчита ръст от около 60%.

Настоящото увеличение от 400 000 барела дневно ще остане в сила поне до април 2022 г, както бе договорено през юли т.г.

Какво е стагфлация и завръща ли се тя отново?Ако думата


„Пазарът е изпълнен с оптимизъм. Въпросът е дали този оптимизъм е оправдан или не“, каза Тамас Варга, старши анализатор в PVM Oil Associates.

Възстановяването на търсенето на петрол се оказа доста по-бързо от очакваното от пазарните наблюдатели, след като пострада от пандемията от COVID-19. От своя страна предлагането на петрол пък изпита затруднения заради ураганния сезон и понижените инвестиции в сектора по време на пандемията.

Варга е на мнение, че все още има потенциал за поскъпване, тъй като много скоро зимата ще настъпи в Северното полукълбо, което ще означава допълнително търсене на суровината.

100 долара за барел?

Щатският президент Джо Байдън настояваше пред ОПЕК за увеличение на производството, за да се справят по този начин с поскъпването при горивата. Настоящите новини идват на фона на повишението на инфлацията, която може да затрудни икономическото възстановяване от коронавирусната пандемия.

Подобни призиви имаше и от друг голям потребител – Индия.

За момента от ОПЕК успяха да увеличат производството само с половината от предложените 400 000 барела през август, откогато са последните изнесени данни. Това се случи заради нарушения на производството в Ангола и Нигерия. Ако през следващите месеци този добив не отчете ръст, то не е изключено до края на годината да видим още по-високи цени.

Само преди месец в анализ на Bank of America бе посочено, че суровината може да поскъпне до 100 долара за барел. Това може да се случи при по-ниски от очакваните температури през зимата, което ще увеличи търсенето на петрол.

Анализаторите на Goldman Sachs пък наскоро повишиха прогнозата си за цената в края на 2021 г. от 80 на 90 долара за барел.

Енергийните анализатори от Eurasia Group пък са на мнение, че проблемите около китайската компания Evergrande, повишаващата се инфлация, както и новата вълна от COVID-19 също ще окажат значение и цените на петрола ще поевтинеят в следващите 12 месеца.

Оттам прогнозират цени от 75 долара за Брент в края на 2021 г. и 67 долара за година по-късно.