Новосъздадените работни места в САЩ през май възлязоха на 280 000. Това се оказа значително над средните очаквания за 225 000 нови работни места през месеца.

За сравнение, през април броят на новите работни места са възлезли на 223 000 при средно 248 333 за последната една година.

Нивото на безработица обаче се е повишило от седемгодишния си минимум при ниво от 5.4% и е достигнало 5.5% през изминалия месец.

Данните дават оптимизъм сред инвеститорите, че слабото представяне на щатската икономика през първото тримесечие се е предопределяло от сезонни фактори. За първите три месеца водещата световна икономика се сви с 0.7% на годишна база.

Други добри данни, подкрепящи тази теза, бяха данните за продажбите на автомобили и жилища от миналия месец.

Продажбите на нови имоти са се повишили с 23.7% на годишна база през първите четири месеца на годината. В същото време американците са купули 1.64 милиона превозни средства през май, или най-много от юли 2005 година насам.

За последната една година щатската икономика е създала близо 3 милиона нови работни места.

Броят на първоначалните молби за помощи за безработица се е запазил под историческите 300 000 през последните четири месеца, което е друг позитивен признак за състоянието на трудовия пазар.

Щатската икономика е изправена пред други предизвикателства. От една страна, поскъпналият долар с 19% спрямо останалите основни валути е сериозен признак за притеснение сред експортноориентираните компании, от друга страна, ниската цена на петрола подкопава печалбите на големите петролни компании.

Средното почасово заплащане през последните 12 месеца до края на април е нараснало с 2.2%, което може да даде повод на Фед да прибегне към повишение на лихвите.