Азиатската банка за развитие (ADB) призова Пекин да отпусне контрола върху валутата си, като заяви, че по-гъвкав обменен курс ще е от полза и за Китай, както и за Азиатско-тихоокеанските страни.

Базираната в Манила институция влезе в разрастващия се дебат за цената на юана, като издаде становището си за развитието през 2010 г, в което се заявява, че Китай трябва да увеличи вътрешната консумация, за да намали зависимостта си от износа.

Международните критици обвиняват Китай, че държи юана подценен, за да държи изкуствено ниска цената на продуктите си. Пекин контрира, че тази политика е необходима за оцеляването на производителите.

"Докато глобалната икономика се възстановява в момента, ще е в интерес на Китай, както и в интерес на икономиките в региона, постепенно да се премине към по-гъвкав обменен курс", заяви управителят на ADB за страната Робърт Уитхол.

Нарастват спекулациите, че Пекин може скоро да промени обменната си политика, докато натискът за по-силен юан нараства. От средата на 2008 г юанът е прикрепен към долара с обменен курс около 6,8.

Американският президент Барак Обама вече заяви, че юанът е "подценен" и промяната на курса е в интерес на Китай.

В отговор китайският заместник външен министър Цуей Тиенцай повтори, че неговата страна няма да действа под външен натиск за промяна на курса и не вярва, че световните икономически проблеми са свързани с техния обменен курс.

"Не е оправдано външни хора да оказват натиск и ние няма да предприемем действия под натиск", заяви Цуей след срещата за ядрената сигурност във Вашингтон.

Американският президент Барак Обама и китайският му колега Ху Цзинтао също обсъдиха курса на юана на срещата. След разговора с Обама Ху направи изявление в същия смисъл.

Източник: БГНЕС