Валутният пазар през 2013-а ще бъде доминиран повече от всякога от политически решения, коментира специално за Profit.bg Александър Николов, специалист валутни и финансови пазари.

Както ЕС така и Европа ще бъдат изправени пред тежки избори и проблеми, адекватното решение на които ще бъде изцяло определящо за стойността на техните валути. Последните месеци показаха, че дълговата криза в ЕС е нещо, което е далеч от отшумяло – напротив, започнаха вече рязко да личат проблемите на втория двигател на европейската икономика – а именно Франция.

Евентуална аналогична ситуация на гръцката ще доведе до неконтролируеми социални сривове и систематичен риск за цялата финансова система, пазара и естествено – монетарния съюз, върху който съществува еврото. Повече от всякога е видно, че подобен експеримент – монетарен съюз без съществуването на фискален за същата зона, е немислим в дългосрочен план.

Достъпът до евтин ресурс за икономиките в периферията на съюза доведе до неконтролируеми дефицити и невъзможност за обслужване на държавните задължения. Безработицата е на рекордно високи нива – младежката безработица вече надхвърля 50% в Испания и Гърция, новосъздадените работни места са малко като бройка и с по-ниско заплащане.

Това неминуемо води до спад в потреблението на населението, а също и орязването на държавни разходи. Ето защо е логично да се предполага, че и през 2013 година целият Европейски съюз ще е на ръба на рецесията.

Оттук фундаментално не можем да сме особени оптимисти и за неговата валута. Светлина в тунела все пак има, тъй като с течение на времето и особено през последните две тримесечия на 2012-та политиците започнаха да действат единно, в унисон с хората от реалния сектор, познаващи по-добре икономическите процеси.

Естествено, резултатите са бавни, понякога незадоволителни, но в случай, че приетите мерки се следват и наблюдават внимателно, то процесът може да бъде задвижен в позитивна посока и дълговата криза бавно да отшуми.

Това естествено, ще бъде много по-дълъг процес, отколкото се признава. Съответно – бизнес климатът, който бе през 2012-та, ще бъде валиден и през 2013-та. Резки ръстове на важните макроикономически показатели, като продажби на дребно, данни от производствен и експортен сектор... за съжаление няма да има.

И тъй като картинката не изглежда розова за ЕС, то тя не е никак по-оптимистична и за САЩ. Бюджетният дефицит буквално е вече неконтролируем. Наливането на пари от ФЕД в икономиката е без реално ограничение, като всяка нова QE-програма идва с надеждата, че на бъдещ етап напомпаното финансиране ще може да бъде изтеглено... но тогава идва въпросът каква ще е цената за държавата?!

Лихвите не могат да бъдат постоянно, както и за дълъг период, на сегашните равнища. Естествено, евентуално повишение на лихвените проценти при огромното количество дълг, който вече реално е емитиран от ФЕД, отново може да доведе до стрес при обслужването на задълженията на държавата.

Дали САЩ могат да изпаднат в банкрут?! По мнение дори на едни от най-успешните мениджъри на хедж фондове – вече нищо не е изключено. Естествено предимството на ФЕД пред ЕЦБ е че действията им са далеч по-бързи и далеч по-агресивни, съответно, резултатите са по-явни.

Като цяло, имайки накратко фундаменталните проблеми на САЩ и ЕС, въпросът в случая е ... коя валута ще е по-слаба? Мощта, която притежава ФЕД, естествено е и инструмент, с който може да се влияе на валутния курс, а като цяло с този огромен и неконтролируем дефицит САЩ имат интерес от обезценка на щатския долар.

Какво показва техническата картина – през последните 2 седмици двойката успя да се измъкне от низходящия тренд, започнал през май месец със спада от 1.4950 – 1.21. В момента, през първите месеци, в случай че двойката не се върне под 1.3115, актуалният рейндж на търговия ще бъде 1.3115-1.35, като това е следващата дългосрочна и важна съпротива пред поскъпването на еврото.

В момента, оформеният краткосрочен тренд е ясен – възходящ. В средносрочна перспектива – не намирам основания да очаквам поскъпване на основната валутна двойка над 1.40, като най-важната съпротива за оформяне на стабилен и дългосрочен възходящ тренд пред двойката ще бъде 1.39.

Тъй като очакванията са ми да няма фундаментални промени на пазара, както и да няма промяна във валутната политика на ЕЦБ и ФЕД, мисля, че като цяло през 2013-та година търговията ще се запази под 1.40, с лек превес на еврото.

Сценарий за срив на двойката под дългосрочното дъно на 1.18 ми изглежда крайно невероятен. Тъй като, подобна ситуация може да съществува при тежка социално-политическа криза в ЕС при пробив на тази зона до края на годината двойката може да атакува и паритетната зона 1 EUR = 1 USD.