Поскъпването на суровините кара редица специалисти да смятат, че австралийският долар може да регистрира повишение спрямо щатския, съобщи форекс сайта Fx1.bg.

Анализатори от Royal Bank of Scotland Group Plc заявиха, че валутата може да регистрира ръст от 4% до края на септември, след като индексът, следящ представянето на 24 ключови суровини, се е повишил три поредни тримесечия.

Подобно повишение за австралийския долар прогнозират и от Suisse Group AG, но от там очакват това повишение да стане реалност за една година.

Залозите на валутните трейдъри през този месец също сочат очаквания за силна австралийска валута.

Друга причина за прогнозираното поскъпване на австралийския долар са очакванията централната банка на страната да повиши нивото на лихвите в борбата си срещу инфлацията.

И бездруго нивата на лихвите в Австралия в момента са най-високи сред развитите страни на този етап.

В същото време нивата на лихвите в САЩ са на рекордно ниско ниво и анализаторите не очакват те да бъдат повишени скоро, на фона на противоречивото представяне на щатската икономика и очакванията ръста й да бъде сериозно засегнат от скъпите горива.

Търсенето на суровини от Австралия се очаква да е силно и износа от страната стабилен на фона и на очакваните възстановителни работи в засегната от земетресенията и цунамито Япония. Там щетите се оценяват на около 300 млрд. долара.

Австралийският долар е възможно да достигне 1.10 за година, в сравнение с 1.0568 през изминалата седмица. Валутата на страната отбеляза понижение от 1.8% за трите месеца до март.

Това бе най-лошият старт за валутната двойка от 2006 насам, когато понижението бе в размер на 2.3%.

Специалистите повишават прогнозите си за австралийската валута, дори и на фона на предупрежденията на базираната в Париж ОИСР, че валутата е с около 38% по-скъпо спрямо долара, на настоящите си нива.

Австралийският долар е поскъпнал с 50% спрямо щатския от 2008 година насам до върха си от 1.0584, постигнат на 8 април. Това бе и най-високото й ниво от началото на търговията на валутата през 1983 година.

Източник - Fx1.bg