Австралийската централна банка запази нивото на лихвите си без промяна, като се въздържа от по-нататъшни действия за намаляването им, което изстреля националната валута нагоре.

Лихвите в Австралия са при рекордно ниско ниво от 2.5%, като от централната финансова институция заявиха, че се усеща ефектът на политиката на ниски лихви от края на 2011 година. Решението отговори на широките очаквания на анализаторите.

Австралийският долар се повиши до 90.38 щатски цента, от 89.85 цента преди оповестяването на решението. Около половината от пазарните наблюдатели очакват ново понижение на лихвите до края на тази година.

Налице са признаци, че близо двугодишният цикъл на намаляване на лихвите на австралийската централна банка започва да се отразява положително на някои сфери на икономиката.

Цените на имотите в големите австралийски градове поскъпнаха с 5.3% за годината до 31 август, като тези в Сидни са отбелязали най-голям тримесечна ръст от април 2009 година насам.

„Австралийският долар поевтиня с около 15% от началото на април, въпреки че се запазва при високи нива“, коментира Глен Стивънс, управител на централната финансова институция, цитиран от финансовото издание Bloomberg. „Възможно е австралийската валута да продължи да поевтинява с времето, което ще съдейства за ребалансиране на икономиката и възобновяване на ръста й“, допълва специалистът.

Поевтиняването на австралийския долар обаче се случи твърде късно за компании като Ford Motor Co., откъдето обявиха изтегляне на производството си от Австралия след близо девет десетилетия и съкращаването на 1 200 работни места.

Скъпата валута сериозно тежеше над австралийската икономика и заетостта в страната.

Йената поевтиня да едномесечен минимум, следствие на признаците за възстановяване на световната икономика, понижавайки стойността си спрямо всички основните валути. Доларът достигна шестседмичен връх спрямо кошницата на основните валути.

Въпреки добрите данни, дошли от сектора на промишлеността в еврозоната, единната валута също регистрира загуби спрямо зелените пари, понижавайки се под 1.3200.

Индийската рупия поевтиня под психологическата граница от 11 000 спрямо щатския долар за пръв път от април 2009 година, вследствие на опасенията, че Индонезия няма да успее да се справи с дефицита по текущата си сметка.

Доларът се търгува при нива от около 99.50 йени рано тази сутрин, след като вчера се разменяше под ключовото 99 йени.

Азиатските индекси отбелязаха ръст за четвърти пореден ден, водени от японските и следствие на поевтиняването на йената спрямо долара. Индексът MSCI следящ представянето в региона добави 1.4% към стойността си.