Австралийският долар стигна най-високото си ниво от септември, след като централната банка на страната изненадващо запази нивото на лихвите без изменение. Така Австралия е с най-високо ниво на лихви сред развитите страни.

Австралиецът поскъпна спрямо всички 16 основно търгувани валути, след решението на банката да запазо лихвите при 3.25%.

Търсенето на австралийски и новозеландски долари обаче бе относително ограничено преди изборите за щатски президент днес и на фона на опасенията, че Гърция няма да получи следващия спасителен транш.

“Австралийската банка се очакваше да понижи нивото на лихвите, а това не беше сторено“, коментира Греб Гибс, главен валутен стратег в Royal Bank of Scotland Group Plc, цитиран от Bloomberg. “В резултат на това австралийският долар поскъпна“, допълни специалистът.

Валутата на страната достигна ниво от 1.0435 спрямо щатския долар, което бе най-високото й ниво от 28 септември. Впоследствие тя върна част от спечеленото и се разменяше рано сутринта при нива от 1.0425.

Новозеландският долар се повиши до 82.66 щатски цента, в сравнение с 82.52 щатски цента преди решението на австралийската банка.

Изнесените днес данни показаха ръст в цените на имотите в Австралия през третото тримесечие на тримесечна база, или първото покачване от 2010 година насам. Опасенията за инфлация явно са натежели над тези за забавяне на китайската и глобалната икономика и са мотивирали запазването на лихвите.

Канадският долара се понижи от близо най-високата си стойност от седмица насам, вследствие на понижения апетит за риск преди изборите в САЩ. Намалелите разрешителни за строеж в страната допринесоха за поевтиняването на канадската валута спрямо почти всички основни валути вчера.

Британският паунд регистрира втори пореден ден на понижения, като това се предопредели от по-слабия от очаквания ръст в сектора на услугите в страната. Паундът загуби 0.3% от стойността си до 1.5980 спрямо долара, след като в края на миналата седмица поевтиня с 0.7%.

Еврото се търгува в изключително тесни граници спрямо долара в очакване на резултатите от изборите и развоя на ситуацията около Гърция. Движението на единната валута е ограничено в диапазона между ключовата подкрепа при 1.2775 и психологическото ниво от 1.2800.

Свидетели на по-силно движение най-вероятно ще станем при евентуалния траен пробив на едно от двете нива.