Азиатските индекси се повишиха, водени от поскъпването до едномесечен максимум на японския основен индекс, след като стана ясно, че Токио е избран за домакин на олимпийските игри през 2020 г.

Металите поскъпнаха на стоковите пазари, подкрепени от подобряващите се данни за износа на Китай, което намали опасенията за силно забавяне на ръста на икономиката.

Индексът, следящ представянето на азиатските пазари - MSCI Asia Pacific Index, се повиши с 0.8% рано тази сутрин, движейки се нагоре за осми ден.

Японският Topix се повиши с 1.7%, докато основният китайски индекс Shanghai Composite Index добави 2.6% към стойността си. Фючърсите на щатските индекси също отбелязаха повишение от 0.3%.

Южнокорейският вон и малоазийската основна валута поскъпнаха с над 0.4%, докато йената поевтиня с 0.4% спрямо долара до 99.60 йени. Медта поскъпна за втори ден.

Очакванията са, че олимпийските игри ще доведат до строителство и преодоляване на дефлацията в Япония, според коментарите на министър-председателя на страната, направени вчера.

„Налице са очаквания, че игрите ще подкрепят възстановяването на японската икономика“, коментира Тошиюки Канаяма, главен стратег в Monex Inc. „Ръстът на БВП с повече от очакванията би бил друг катализатор за пазара в страната“, допълва още специалистът, цитиран от Bloomberg.

Оптимизмът за японската икономика - следствие на стимулиращата паричната политика, провеждана от централната банка на страната, инициира поевтиняване на йената с 13%.

През второто тримесечие на годината икономиката на страната нарасна с 3.8% на годишна база, което бе над първоначалните прогнози за ръст от 2.6%.

Не особено положителни данни дойдоха от пазара на труда в САЩ в края на миналата седмица, когато стана ясно, че икономиката е създала 169 000 нови работни места през изминалия месец, което бе под средните очаквания за 180 000 работни места.

Лошите данни накараха много от пазарните участници да се усъмнят в това дали Фед ще прибегне до ограничаване на стимулите на предстоящата си през този месец среща.

Австралийският долар поскъпна до триседмичен максимум спрямо щатския заради по-добрите от очакванията данни за износа на Китай. След като достигна най-високо ниво на търговия от 92.21 щатски цента, австралийската валута върна част от спечеленото до нива от малко под 92 цента.