Азиатските индекси са на път да прекъснат най-дългата си седмична печеливша серия от януари насам, след като водещи компании, като Nikon Corp., занижават прогнозите си и в очакване на данните за индустриалното производство в Китай.

Акциите на японския производител на дигитални фотоапарати загубиха 12% от стойността си след лошите данни, повличайки акциите на компаниите от потребителския сектор. Минодобовният сектор пък бе засегнат от поевтиняването с 2% в акциите на най-голямата компания - BHP Billiton Ltd.

Индексът, следящ представянето в региона - MSCI Asia Pacific Index, загуби 0.1% от стойността си до 133.67 пункта. Показателят се насочва към седмично понижение от 1.4%, което би прекъснало серията му от шест поредни седмични ръста.

„Очакванията за печалбите на компаниите са високи“, коментира Еван Лукас, анализатор в IG Markets Ltd., цитиран от Bloomberg. “Нещата като че ли изглеждат като формиране на връх. Това, което се чака, е да се види дали китайското правителство провежда правилните мерки към икономиката“, допълва още специалистът.

От върха си на 20 май индексът MSCI Asia Pacific Index се е понижил със 7.3% заради опасенията за забавяне на ръста в Китай. От началото на годината показателят се е повишил едва с 3.4%, на фона на повишението на широкия щатски индекс S&P 500 с 19%.

Азиатският индекс се търгува при съотношение цена-прогнозирана за следващата година печалба от 13, на фона на 15.4 за S&P.

На валутните пазари е спокойно, като еврото се търгува без съществена промяна спрямо долара от вчера при нива, близки до ключовата съпротива от 1.34.

Все повече стават анализаторите, които предричат възобновяване на възходящия тренд при щатската валута, включително и такива, които виждат „диамантен връх“ при валутната двойка евро-долар.

Спрямо йената доларът отбеляза известен ръст след силните си загуби вчера и се разменя при нива от 96.30 йени рано тази сутрин.

Златото и среброто задържат ръста си от последните два дни, търгувайки се съответно над 1 300 долара и 20 долара за унция.

Петролът поскъпна за пръв от шест дни. Фючърсите на суровия петрол, търгувани в САЩ, се повишиха с 0.9% до 104.36 долара за барел, прекъсвайки най-дългата губеща серия от декември миналата година насам.

Междувременно хеджфондовете продължават да правят залози, че царевицата, която е една от най-губещите суровини на стоковите пазари, може да продължи да поевтинява.

Според специалисти суровината, която загуби 34% от стойността си през тази година и се търгува при 4.59 долара за бушел на чикагската борса, може да поевтинее с още 24% до 3.5 долара до края на годината. Причината – рекордните добиви в САЩ, Бразилия и Украйна, които ще повишат световните запаси от суровината с над 20%.