Доларът поевтиня спрямо повечето основни валути, след като официални представители от Фед изразиха известни резерви относно прекомерния оптимизъм за щатската икономика.

Доларовият индекс се понижи след коментарите на Джеймс Булард, президент на Фед в Сейнт Луис, че резервът трябва да е изключително внимателен в промяната на курса на политиката си, което трябва да е следствие и резултат от прогнози за стабилност на икономиката.

Прогнозите на FOMC “явно са твърде оптимистични в последните години“, коментира вчера Булард в реч в Кънектикът. „Предвид на това смятам, че трябва да сме изключително внимателни, дори и в прогнозите си“, допълва още той.

Очакват се инфлацията в САЩ да се е забавила през настоящия месец, което ще е друг фактор, даващ известно спокойствие на резерва в политиката му на стимули за щатската икономика.

Йената поскъпна, след като правителствени източници в Япония заявиха, че премиерът не е дал инструкции за намаляване на корпоративния данък в страната.

„Долар-йени изглежда тежък“, коментира Кенго Сузуки, главен стратег в Mizuho Securities Co., цитиран от Bloomberg. „Данните за щатската икономика ще се ключов фактор и фокус за инвеститорите“, допълва още специалистът.

Доларът загуби 0.5% от стойността си спрямо йената до 97.67 йени, след като поевтиня с 0.1% вчера. Спрямо еврото щатската валута поевтиня с 0.3% до нива от 1.3297. Доларовият индекс загуби 0.2% от стойността си вчера до 1 022.55 пункта.

„Пазарът изглежда напрегнат предвид на японската данъчна политика“, според Тсутоми Сома, мениджър в Rakuten Securities Inc., цитиран от Bloomberg. “Акциите в Япония се понижиха заради коментарите, че корпоративният данък няма да бъда повишен в момента“, допълва още специалистът.

Инфлацията във водещата световна икономика се очаква да е възлязла на 0.2% през юли, на фона на 0.5% през предходния месец, според прогнози на анализаторите.

През изминалия месец доларът поевтиня с 2.2% и бе най-зле представящата се валута сред 10-те основни.

Японският Nikkei 225 загуби 1.7% от стойността си, а индексът, следящ цялостното представяне на азиатските пазари, загуби 0.4% от стойността си и затвори на отрицателна територия за пръв път от над седмица насам.

Паундът се повиши за втори пореден ден в очакване на по-добри данни за продажбите на дребно в страната, които се очаква да са нараснали с 0.7% през юли, на фона на 0.2% през изминалия месец.