Азиатските валути се насочват към най-лошото си седмично представяне от шест месеца заради признаците за по-голямо от очакванията забавяне на ръста на китайската икономика и политиката на Фед в посока на ограничаване на стимулите.

Южнокорейският вон поведе спада, след като промишленото производство в Китай отбеляза най-голямото си понижение от седем месеца.

Тайландската валута се насочи към най-голямото си петдневно понижение от началото на годината, след като протестите в страната доведоха до жертви. Насилието в Украйна също допринесе за отдръпване на инвеститорите от валутите на развиващите се страни.

„Инвеститорите остават внимателни и са притеснени от рисковете за забавяне пред китайската икономика, както и политическата нестабилност в Тайланд, Украйна, Турция и Аржентина“, коментира Дариус Ковалцки, анализатор в Credit Agricole, цитиран от Bloomberg.

Доларовият индекс се понижи с 0.5% през тази седмица, което бе най-голямото му понижение от седмицата до 23 август 2013 г.

Юанът се насочва към най-голямото си седмично понижение от септември 2011 година. Валутата се понижи с 0.8% на 14 февруари до 6.0841 юана за долар по време на търговията му в Хонконг.

От страна на Фед няколко представители на резерва вече се изказаха в подкрепа на продължаване на ограничаването на стимулите за щатската икономика. Фед вече намали стимулите с 20 милиарда долара до 65 милиарда долара, като планира по-нататъшни подобни ограничения на следващите си заседания.