Добри новини за инвеститорите в биткойни. Според оптимистични прогнози на британската консултантска компания Magister Advisors, криптираната валута може да се превърне в резервна валута в рамките на следващите 15 години. Точно както в момента тази функция се извършва от швейцарския франк или австралийския долар.

Резервна валута е валута, която се държи в големи суми от правителства и институции по света под формата на валутни резерви. Най-популярната такава валута в момента е щатският долар.

Биткойнът е виртуална валута, която позволява на потребителите да разменят онлайн кредити за покупка на стоки и услуги.

Днес валутата се търгува при нива от 374 долара за един биткойн. Според много специалисти обаче истинската стойност на валутата се крие в технологията на нейното създаване.

Биткойнът, сам по себе си, представлява закодирана цифрова редица, отговаряща на определени математически условия. Не подлежи на фалшификация и е непроследим.

За първи път се споменава в статия, написана от човек с псевдонима Сатоши Накамото, в която се описва системата BitCoin, след което по проекта започват да работят експерти. Днес с тези дигитални пари може да се пазарува в интернет.

От началото на годината силно волатилната виртуална валута се търгуваше в относително тесни граници между 200 и 300 долара, като съвсем скоро проби горната граница на този ценови диапазон. Тя загуби над 50% от стойността си през 2014 година.

В средата на септември виртуалната валута бе призната официално от Комисията за търговия с фючърси като суровина (CFTS), като по този начин бе освободена от данъци.

Отново в средата на миналия месец водещи банки по света се присъединиха към проект, целящ по-голямата експлоатация и популяризиране на биткойна. Институции, като Bank of America, Citi и Deutsche Bank, се присъединиха към други, сред които Goldman Sachs и J.P. Morgan, в тази инициатива.

Едно от основните предизвикателства пред популяризирането на биткойна са съмненията, свързани с това, че поради своята анонимност валутата се ползва широко от престъпната общност.