Чуждестранните правителства захвърлят щатския дълг, както никога досега. В усилията си да повишат наличните си кешови запаси, правителствените държатели на щатски дълг са продали книжа на стойност 57.2 милиарда долара през януари.

Това е значително повишение спрямо продадения дълг в размер на 48 милиарда долара през декември и най-високото ниво от началото на статистиката през 1978 година насам.

Трендът до голяма степен е ускоряване на този от миналата година, когато централните банки по света продадоха щатски дългови книжа на рекордна стойност от 225 милиарда долара.

„Чуждестранните правителства вече не са особено големи ентусиасти, когато става въпрос да купуват щатски дългови книжа“, коментира Питър Бууквар, главен стратег в Lindsey Group в писмо към клиентите на финансовата му институция.

Китай, например, ликвидира част от закупените чуждестранни дългови ценни книжа, за да налее средства в забавящата се икономика на страната.

Китай е най-големият държател на щатски дългови книжа, като страната е намалила запасите си с 8.2 милиарда долара само през януари.

Богатите на петрол страни също намаляват експозицията си към щатски дълг, в усилията си да запълнят дупките, появили се в бюджета им следствие на ниската цена на петрола на международните пазари.

„Тези продажби на щатски дълг не са предизвикани от фундаментални фактори, свързани със състоянието на щатската икономика, която се представя далеч по-добре от конкурентните й“, коментира Шарън Старк, специалист инструменти с фиксиран доход в D.A. Davidson.