Време е да се купуват валутите на развиващите се страни, според инвестиционната банка HSBC Holdings Plc, която реализира половината от приходите си именно от развиващите се пазари.

Разпродажбите на валутите на развиващите се страни е довело до най-ниските им нива от 2009 г.

„Когато другите страдат, вие трябва да купувате“, според Дейвид Блум, ръководител на звеното за валутна търговия на банката в Лондон. „Това не е моментът да сте мечи настроени, времето за подобни нагласи бе преди година. Ако сте пропуснали това, значи сте изтървали лодката“, допълва още специалистът.

Мнението е напълно противоположно на това, изразявано от повечето финансови спецалисти от институции като Deutsche Bank AG и Goldman Sachs Group Inc., които предупреждават инвеститорите да внимават с развиващите се пазари.

Според мечи настроените анализатори, разширяващите се дефицити по текущите сметки, в съчетание с понижаващите се валутни резерви, правят много от развиващите се пазари прекалено зависими от чуждестранните капитали.

Повишението на лихвите в страни от Индия до ЮАР и понижаването на волатилността прави валутите на развиващите се страни високолихвен залог, според Блум.

„Тези високи лихвени нива изглеждат привлекателни. С намаляването на волатилността кери-трейдингът ще става все по-популярен“, допълва още Блум.

Според Блум южноафриканският ранд ще заличи загубата си през тази година от 5% и ще се повиши до 10.4 спрямо долара от 11.0644 през изминалата седмица.

Турската лира, която се понижи до рекорден минимум от 2.39 спрямо долара на 27 януари, се очаква да се възстанови до 2.10 до края на годината.