Индексът DJ се понижи с почти 2% след силни разпродажби вчера. Доларът поскъпна спрямо еврото с 1.1 цента. Петролът - бла бла бла. Не ви ли се струва голяма скука да четем нещо, касаещо финансовите пазари в минало време. Ето и малко заглавия от CNN излезли по време на вчерашната сесия:

„В 16.30 ч. (българско време) отваря Ню Йоркската фондова борса."

„В 17.00 ч. излязоха новини за продажби на стари жилища, като данните бяха два пъти по-добри от очакванията. ISM индексът на производствената активност се очакваше да бъде 50.5, а той всъщност се оказа, че е по-положителен от очакванията - 52.9. Освен това, трябва се спомене, че той отбеляза повишение спрямо предходния месец, когато беше 48.9."

Около тези новини индексът DJ нарасна с 58 пункта. Двадесет и пет минути по-късно money.cnn.com публикува статия със заглавие „Уолстрийт на печалба след по-добри от очакваните новини. Dow, Nasdaq, S&P 500 флиртуват с новите върхове за 2009 г.".

В 19.08 ч., след като DJ вече е със 160 пункта по-евтин, излиза следващата статия в същата медия - „Акциите паднаха след растежа. Уолстрийт зачеркна печалбите, въпреки по-добрите от очакваните жилищни и производствени данни".

В крайна сметка на какво да вярваме и на какво не? Коя е новината, за която да се застъпим, след като на всеки час ни се предлагат нови коментари на това, което е направил пазарът?

Всеки започващ спад може да бъде предвиден и за него да се пише предварително, само че методите са различни от конвенционалните, базиращи се на новини и фундаментални показатели. Последните винаги закъсняват спрямо графиката на индексите и валутните двойки. Всеки опит да се предвижда пазар чрез икономически показатели е идентичен с това каруцата да е пред магарето. Освен това, кой футболен фен би предпочел да чете коментари за снощния мач, вместо да го гледа в реално време.

Предупрежденията за предстоящо пропадане се появиха още преди седмици. Те се наслояваха все повече и основните причини се криеха именно в екстремния положителен сентимент, който се възцари. Индексите са коригирали едва между 38 и 50% от целия спад, започнал през 2007 г., а всички авторитети звучат абсолютно убедени, че кризата е приключила.

Дори и онези мечки, които очакват корекция надолу допускат, че ще има само ограничен спад без нови дъна. Такава картина е характерна, не когато пазарите се намират близо до дъно, а когато сме на крачка от върха и предстои скорошен мечи пазар. Ето и конкретни примери, които показват екстремния оптимизъм през последните седмици:

Бернанке: „Ние спасихме света от гибел"

„Световната икономика се съживява"

„Пропадането можеше да е далеч по-лошо"

От своя страна, бордът на директорите на ФЕД обяви, че дъното на рецесията вече е достигнато.

Тези изявления показват, че и Федералният резерв на САЩ се присъединява към повсеместния оптимизъм. Този фактор се припокрива със силно положителния сентимент представен от Daily Sentiment Index. За индекса писах по-рано тази седмица, когато аргументирах очакван спад за EUR/USD.

В случая с американските фондови пазари стойностите на индикатора са 89% бикове. С други думи 89% от участниците вече са напълно убедени, че цените имат само една посока и тя е нагоре. Само за сравнение, когато в края на 2007 г. индексите достигнаха историческите си върхове този индикатор беше 88%.

Сега имаме по-високи стойности независимо от далеч по-ниските нива, на които се намират пазарите. Това е предпоставка за не по-малък спад от този, който продължи до март 2009 г. и дъното от тази пролет най-вероятно ще бъде пробито от американските индекси.

Тук е мястото да уточня, че сентиментът не подава сигнали, а само ни предупреждава за предстоящо голямо движение. Следователно, ние не можем да сме сигурни, че спадът е започнал точно сега. Когато се намесят и методите на вълновата теория, ние можем да търсим и конкретни сигнали за такова преобръщане.

Вчера, малко след започването на сесията се появиха и точно такива сигнали, както при индексите, така и при множество валутни двойки. Разбира се, тези сигнали са били забелязани само от вълновите анализатори и те са имали повод да открият къси позиции като посочените на фигури 1, 2 и 3.

Фигура 1 - S&P500. Вълна 1 (синя) е leading diagonal, а вълна 2 (синя) е expanding flat. (За да видите уголемена графиката, натиснете тук)

Фигура 2 - EUR/USD. Вълна 1 (синя) е leading diagonal, а вълна 2 (синя) е зиг-заг. (За да видите уголемена графиката, натиснете тук)

Фигура 3 - AUD/USD. Вълна 1 синя е класическа петица, а вълна 2 синя е зиг-заг. (За да видите уголемена графиката, натиснете тук)

Откритите позиции при S&P500 и EUR/USD са от вчера, 1 септември, а при AUD/USD от петък 28 август. Ранното откриване на късите позиции ми позволи да преместя стоповете си така, че да са на печалба при AUD/USD и на символична загуба при S&P500 и EUR/USD.

Твърде често хората ми казват, че валутните пазари и специално малките времеви рамки не рисуват петици и тройки вълни. Действителността е съвсем друга. Тези формации могат да се срещнат на всички ликвидни пазари. Нужно е само умение да се разпознават и търпение, те да бъдат довършени на няколко времеви рамки. Когато това се случи получаваме подарък от пазара, който идва само няколко пъти през годината. Сега дори и сценарият за голям спад да се провали, рискът е нищожен, а потенциалът за печалба е десетки пъти по-голям от този риск.

Като заключение можем да направим следния разбор. Сентиментът на пазара ни предупреждава, че предстои скорошно преобръщане, независимо, че инвеститори, икономисти и политици дори и не подозират, че нещо подобно ще се случи. Сигналите, получени от вълновата теория, ни показват точното място и време, където да натиснем бутона за откриване на позиция. Когато фундаменталният анализ и новините информират обществото, че трендът вече е с нова посока, пазарите вече не предлагат цени, които да устройват желаещите да продадат.

Този анализ не гарантира печалби, защото за постигането на добри резултати са нужни умения да се прави анализ и опит в областта на риск мениджмънта, обвързан с метода Вълнови принцип на Елиът. Освен това, индивидуалният трейдър или инвеститор трябва да е закалил своята психика да издържа на напрежението, докато пазарът временно се движи в нежеланата посока.

Автор: Ивайло Груев, http://www.home-traders.eu/