Депозитите в лева и евро са най-разпространени сред домакинствата у нас, като съставляват съответно близо 92 на сто от влоговете на населението ни.

Безспорно номер 1 са депозитите в националната ни валута, тъй като и доходите ни са в лева. По последни данни на централната ни банка 52.14 на сто от депозитите са именно в лева, а други 39.83% са в евро.

Едва 8.02 на сто от депозитите на населението са в други валути, най-често долари. Именно тази депозити обаче са най-печелившите от гледна точка на доходността си, сочи справка на Profit.bg.

Защо това е така?

Лихвите по доларовите депозити у нас започват от 1.2% за малки суми и достигат до около 3 на сто, сочи наша справка сред най-големите банки в страната.

Да, наистина предлаганите лихви по евровите и левовите ни спестявания са малко по-високи, но винаги има едно „НО“, нали?

В случая трябва да се отбележи, че доларът е поскъпнал с 4.5% до края на август спрямо лева, а към днешна дата ръстът е от 8.5 на сто.

Повишението спрямо еврото пък е от близо 3 процента.

Валутният риск обаче в случая е налице и вложителят няма сигурност дали доходността му ще се запази и в следващите месеци.

За пример можем да посочим понижението на долара спрямо лева с 1.85% през 2011 г. и 4.35% на сто за 2012 г.