Бичият тренд за долара не е приключил, поне според някои пазарни анализатори. Той стартира през второто тримесечие на 2011 година и най-вероятно ще продължи още две години, смятат Алан Рускин и Джордж Саравелос, пазарни стратези в Deutsche Bank.

Причината за тези очаквания? В исторически план големите цикли на поевтиняване на долара траят между 9 и 10 години, следвани от възходящи периоди от между 6 и 7 години.

И докато всички цикли са предопределяни от различни причини, налице са достатъчно фактори, които да потвърждават, че е изминат около две-трети от пътя на поскъпване на щатската валута, смятат специалистите от немската банка.

За двете години на по-нататъшно поскъпване на долара Рускин и Саравелос прогнозират, че той ще добави нови 10% спрямо кошницата от основни валути.

През следващата година валутите ще се движат от това дали в центъра на инвеститорското внимание ще е Фед или Китай. Ако повишението на лихвите от страна на Фед е основен фактор, поскъпването на долара се очаква да се забави спрямо 4-те валути на водещите индустриални страни.

Ако Китай и забавянето на икономиката на страната е в „светлината на прожекторите“, то поскъпването на долара ще е много рязко, особено спрямо валутите на страните, зависещи от цените на суровините.

Съществено се очаква да поскъпне доларът спрямо австралийския„ долар, като прогнозите на анализаторите от Deutsche Bank са за 58 щатски цента за един австралийски долар до 2017 година.

До 0.85 щатски цента се очаква да поевтинее еврото спрямо долара през 2017 година, след което единната валута да се върне до нива на търговия от 1.15 през 2020 година.