Еврото се търгува на 0.3% от шестседмичния си връх спрямо йената, след като Германия сигнализира подкрепа за усилията на ЕЦБ да се справи с дълговата криза.

Единната валута е на път да приключи със седмичен ръст спрямо всички 16 основно търгувани валути, преди немският канцлер Ангела Меркел да се срещне с френския президент на 23 август и гръцкия министър председател по-късно през деня.

Йената се насочва към най-голямото си седмично понижение от близо два месеца насам спрямо зелените пари, след като допълнителният доход, които инвеститорите изискват за щатски спрямо японски облигации, се повиши.

Сингапурският долар поевтиня, предвид на ръста на износа на страната с по-слаб от очакванията темп.

„Започваме да виждаме реален напредък в решаване на дълговата криза в еврозоната“, коментира Андрю Солтър, валутен стратег в Australia & New Zealand Banking Group Ltd., цитиран от Bloomberg. “Очакваме еврото да се възстанови леко през следващите няколко месеца“, допълва още специалистът.

Единната валута се търгува при нива малко под 98 йени, както и при 1.2343 спрямо долара. За седмицата европейските пари са на път да отбележат повишение от 0.4%, ако приключат при настоящите си нива.

Йената е отбелязала спад от 1.3% спрямо долара през тази седмица.

Еврото е загубило 4.6% от стойността си през последните три месеца и е най-зле представящата се валута за този период сред 10-те основни. Йената е поевтиняла с 1.6%, а доларът с 1.5% за същото време.

“Лихвеният диференциал е ключов фактор за движението на курса долар-йена“, коментира още Солтър. „Предвид на доброто представяне на щатската икономика, особено при сектора на недвижимите имоти, перспективите са за поевтиняване на щатските държавни ценни книжа. Това се очаква да доведе до допълнителен натиск при йената“, според специалиста.

Японската валута може да се обезцени до 85 йени за долар през следващите три месеца, според Масафуми Ямамото, главен валутен стратег в Barclays Plc. в Токио, цитиран от Bloomberg. Като основна причина за това анализаторът посочва намиране на дъно на щатската икономика през второто тримесечие и очаквания за добри данни през четвъртото.