Азиатските валути се насочиха към четвърто седмично повишение, което е най-дългата им подобна серия от септември миналата година, вследствие на оптимизма за възстановяване на глобалната икономика.

Ръстът на китайската икономика се е ускорил за пръв път от две години насам, воден от повишението в индустриалното производство, което даде нови надежди на инвеститорите.

Китайската икономика е нараснала със 7.9% за четвъртото тримесечие на миналата година, след повишението си със 7.4% тримесечие по-рано.

Японската йена се повиши над психологическата граница от 90 йени рано тази сутрин, достигайки най-високо ниво от 90.18 йени за един щатски долар.

Междувременно волатилността на японската валута се повиши до 17-месечен максимум, преди срещата на централната банка в началото на следващата седмица. Инвеститорите са настроени за по-агресивни действия от страна на финансовата институция, които да оправдаят изключително силното поевтиняване на японската национална валута.

Междувременно еврото продължи безпрецедентното си поскъпване спрямо швейцарския франк и сутринта се търгува при нива от 1.2550, след като достигна най-висока стойност от 1.2567, невиждана от май 2011 година.

Еврото продължи поскъпването си и спрямо останалите основни валути, като е изключително близо до нов тест на ключовото ниво от 1.3400, след като вчера се върна трайно при нива на търговия над 1.3300.

“Налице са настроения за включване на риска сред инвеститорите, след като положителните данни за щатската икономика изненадаха последните“, коментира Вишну Варатан, икономист в сингапурското звено на Mizuho Corporate Bank Ltd., цитиран от Bloomberg. “Ускоряването на темповете на ръст в Китай са друг фактор, подкрепящ азиатските валути“, допълва специалистът.

Индексът, следящ представянето на азиатските валути, се повиши до 16-месечен максимум вчера, като тайландската валута поведе ръста с поскъпването си от 1.6% спрямо щатския долар.

“Намирането на дъно от световната икономика вече е факт и последващите рискове намаляват“ според Митул Котеча, анализатор в Credit Agricole CIB. “И докато налице са още много рискове, ултрастимулиращата монетарна политика в Европа е налице, както и ускоряване на ръста на Китай, които са симптоми за облекчение“, допълва специалистът.

Фондовете насочват своите спестявания към азиатските икономики, като Тайланд е особено горещо място. Това се отразява положително на азиатските валути.