В първия по-активен ден на валутните пазари, доларът отново напомни за себе си. Зелените пари поскъпнаха срещу повечето основни валути.

Въпреки силното начало за двойката EUR/USD, при което тя достигна до нов триседмичен връх в 1.3433 долара, единната валута приключи деня на червено, около 1.3320.

Зад това сутрешно покачване на еврото стояха слухове за нови негови покупки от Азиатски суверенни финансови институции, сред които и Корейската централна банка. Малко по-късно през деня бяха публикувани данните за инфлацията в Еврозоната. Хармонизираният индекс на потребителските цени - предварителен за декември, на годишна база е 2.2%, очакване за ръст до 2.0%. Така за първи път от ноември 2008 г. инфлацията в страните, използващи еврото е нараснала над 2%.

В първите минути след обявяване на данните еврото поскъпна, преминавайки границата от 1.34, но в последствие загуби доверие и започна да се понижава. Като цяло ръстът в инфлацията е негативен за Еврозоната, на фона на високата текуща безработица. Ръстът в цените би намалила покупателната способност на европееца, а от там и забавянето на цялата европейска икономика.

Слухове около периферните европейски държави отново се завъртяха на пазара и натежаха на единната валута. Според данни от местната преса, от банките на Ирландия са изтеглени депозити за около 70 млрд. евро. Пазарни слухове за предстоящо намаляване на рейтинга на Гърция с две степени от Moody's към 15 януари също оказаха своето негативно влияние върху еврото.

Една от малкото валути, която поскъпна срещу долара беше британският паунд. GBP/USD се покачи до 1,5645, след като стана ясно, че инфлационните очаквания в Англия продължават да нарастват и достигат +3.5 % на годишна база за декември, спрямо +3.3 % за ноември. Индексът CIPS в сферата на производството за декември също отчете повишение до 58.3 пункта, при очакване за ръст до 57.3 пункта. Така производственият сектор на острова е нараснал с най-бърза скорост за последните 16 години. Причина за това е силният ръст на експорта, който е довел до покачване в производството и новите поръчки.

Министърът на финансите на Великобритания Дордж Осбърн заяви, че правителството му няма скрити планове да увеличава допълнително данъците през идните години, но не се изключва повишаване на непреките данъци върху продажбите отново, ако обстоятелствата го изискват. Той подчерта, че правителството е очертало напълно плановете си за намаляване на дефицита и няма 'данъчна дупка', която ще се нуждае от запълване, чрез увеличаване на данъците. ДДС в страната бе повишено вчера до 20.0% от 17.5%, което е част от правителствените усилия за съкращаване на бюджетния дефицит. От министерството се надяват повишаването на данъка да донесе допълнително 13 млрд. паунда през идната година.

Късно снощи бе публикуван месечният доклад от последната среща на Федералния резерв. От стенограмата става ясно, че ФЕД са единодушни относно необходимостта от подпомагане на икономиката. „Възстановяване на страната все още е твърде слабо и изисква монетарна подкрепа", се посочва още в стенограмата.

Основен двигател на валутните курсове продължават да бъдат продажбите в AUD/USD , в следствие на опустошителните наводнения в Австралия, които заплашват износа на държавата и БВП. Продажбите на австралийския долар предизвикаха ръст на кроса EUR/AUD до 1,3327, което е увеличение с 2.5% само за последните два дни.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД