Доларът се понижи спрямо останалите основни валути преди данните за ръста на БВП на най-голямата световна икономика, които е възможно да покажат забавяне и да свидетелстват за потенциални по-нататъшни действия от страна на Фед за стимулиране на икономиката.

Австралийският долар запази ръста си от вчера, предвид на ралито на азиатските пазари, които последваха щатските.

Новозеландската валута се повиши, дори след като централната банка на страната запази лихвите при рекордно ниски нива.

Трендът на долара е към поевтиняване според Андрю Солтър, валутен стратег в Australia & New Zealand Banking Group Ltd., цитиран от Bloomberg.

Доларът се разменя при нива от 1.3235 спрямо еврото рано тази сутрин, спрямо нивата му от 1.3217 късно снощи.

Щатската валута поевтиня с 0.2% спрямо йената до нива от 81.20 йени за един долар.

Австралийският долар добави 0.2% към стойността си до 1.0380, след повишението си от 0.4% вчера.

Индексът, следящ представянето на азиатските пазари, добави 0.3% днес, следвайки повишението на щатските индекси с 1.4% вчера. Този, следящ представянето на световните пазари, се повиши с 1.1%.

БВП на САЩ се очаква да се е повишил с 2.5% на годишна база през първото тримесечие, след повишението му с 3% предходното тримесечие, според средните очаквания на анализаторите.

„Оставаме в готовност да направим повече, ако има необходимост, за да се подсигурим, че възстановяването на икономиката ще продължи и инфлацията ще остане близко до нашите цели“, коментира вчера Бернанке по време на пресконференцията след срещата на паричния комитет.

ОТ Фед повишиха очакванията си за ръст на икономиката и безработицата за тази година, като в същото време запазиха визията си за ниски лихви поне до края на 2014 година.

Централната банка изкупи държавни облигации на стойност от 2.3 трлн. долара в предходните две програми за обратно изкупуване на ценни книжа.