Доларът поевтиня спрямо повечето от основните валути на фона на ръста на азиатските индекси и преди данните за пазара на труда, които ще бъдат оповестени утре.

Еврото запази спечеленото вчера спрямо зелените пари, след като немският канцлер Ангела Меркел заяви, че Европа трябва да е единна в предпазването на стабилността на валутата си.

Индексът, следящ волатилността на йената, се повиши до най-високото си ниво за тази година, вследствие на продължаващите спекулации за интервенция от страна на японската централна банка, предвид на близостта на валутата до исторически най-ниската й стойност спрямо долара.

Австралийският долар се повиши до петмесечен максимум.

„Апетитът към риск на инвеститорите в момента е позитивен и това може да продължи още няколко седмици“, коментира Дерек Мъмфорд от Rochford Capital. „Типичните нискорискови валути в момента са на заден план“, допълва специалистът, цитиран от финансовото издание Bloomberg.

Доларът се понижи с 0.1% спрямо еврото до 1.3178 рано тази сутрин. Йената се търгува без съществено изменение спрямо долара при нива от 76.12, или на шестдесет пипса от историческото дъно на двойката.

Индексът, следящ представянето на азиатските пазари, добави 1.1% към стойността си, насочвайки се към най-голямото си повишение от две седмици насам. Широкият Standard & Poor’s 500 добави 0.9% към стойността си вчера.

Японският финансов министър заяви, че не може да „пренебрегне“ спекулативните движения на валутните пазари и е готов да предприеме „необходимите“ мерки в тази насока, ако стане наложително.

Централната банка на страната се намеси при достигнатия предходен рекорд на йената при ниво от 75.35 през октомври.

„Налице е сериозна възможност от интервенция при понижение на долара под ключовото ниво от 76 йени“, коментира Казуо Шираи от Union Bank NA.

Йената поскъпна с 5.7% през последните шест месеца и е втората най-добре представяща се валута след долара спрямо останалите 10 основни валути. За този период еврото изгуби 2.2% от стойността си.