Доларът поевтиня спрямо повечето основни валути за четвърти ден преди председателят на федералната банка в Чикаго да говори за перспективите за нови стимули.

Зелените пари се понижиха до най-ниската си стойност от седем седмици насам спрямо еврото, след като изнесената стенограма от срещата на Федералния комитет за парична политика посочи, че все повече членове подкрепят приемането на нови стимули.

Еврото се търгува при нива от 1.2544, достигайки моментно стойност от 1.2553, или най-високата му такава от 4 юли насам.

Доларът отбеляза сериозно понижение спрямо японската йена вчера, когато се понижи моментно до най-ниска стойност от 78.28 йени, или невиждана такава от 13 август. Рано тази сутрин един долар се търгува при нива от 78.53 йени.

Еврото се търгува без съществена промяна спрямо йената при 98.54 йени, след като се понижи с 0.4% вчера.

“Намеците от Фед и вероятността от нови стимули бяха причината за поевтиняването на долара“, коментира Ханс Кунен, главен икономист в St. George Bank Ltd., цитиран от Bloomberg. “Възможни са по-големи изненади от Фед от данните за активността в производствения сектор в еврозоната, което ме кара да смятам, че еврото не би следвало да претърпи сериозно понижение при едни по-лоши данни“, допълва още специалистът.

Южнокорейската и малоазийската валута се повишиха с най-много от две седмици насам вследствие на повишението на азиатските пазари.

Златото с незабавна доставка поскъпна с 0.6% до ниво от 1 665 долара за унция на стоковите пазари, което бе най-високата му стойност от 2 май насам.

Цената на соята се повиши до нов исторически рекорд при ниво от 17.4475 долара за бушел.

Поскъпването на земеделските суровини, принуждава фермерите да намалят обемите на отглеждания добитък. В САЩ броят на отглежданите говеда се е понижил до най-ниското му ниво от над 40 години насам.