Доларът се повиши спрямо повечето от основните валути, след като инвеститорите продължаваха да търсят неговата сигурност и през вчерашния ден.

Негативните данни за забавяне на икономиката, дошли от Китай, както и опасенията за задълбочаване на дълговата криза бяха основни причини за продажбите на евро и високорисковите валути.

Доларът отбеляза съществено повишение спрямо австралийския и новозеландския си съименник предвид по-слабия ръст на индустриалното производство в Китай през миналия месец.

Йената отбеляза известно понижение, след като японският финансов министър заяви, че централната банка ще предприеме смели действия, ако поскъпването на йената продължи.

Японската валута се търгува при нива от 96.95 рано тази сутрин, след като вчера достигна най-високата си стойност от 1 декември 2000 година при ниво от 96.51 йени.

„Щатският долар е печелившият за момента поради промяната на апетита към риск на инвеститорите“, коментира Лий Уай Тък, валутен стратег в Forecast Pte, цитиран от Bloomberg. “Днес налице ще са по-нататъшни низходящи рискове“, допълва анализаторът.

Доларът се повиши с 0.2% спрямо йената до нива от 78.46 йени. Щатската валута добави 0.1% спрямо еврото до 1.2350 долара, след като достигна най-високата си стойност от юли 2010 година насам при 1.2324.

В Европа италианският министър-председател Марио Монти и президентът на ЕЦБ Марио Драги призоваха Германия да се откаже от опозицията си за пряко финансиране на банките, за да се подпомогнат финансовите институции и да не се задълбочава повече кризата.

Монти заяви, че визията на германския канцлер за стабилна икономика е изложена на риск от липсата на адекватни и навременни действия за ограничаване на разпростирането на кризата.

Щатската валута е поскъпнала с 3.4% през тази година и е най-добре представящата се основна валута за посочения период. В същото време йената се е повишила с 1.1%, а еврото е загубило 2% от стойността си.