Доларовият индекс скочи, след като трейдърите повишиха бичите си залози за щатската валута. Очакванията, че Фед ще даде повече яснота относно изтеглянето на стимулите от пазара бяха основна причина за това.

Индексът се повиши до 84.27 пункта, след като вчера достигна ниво от 84.58 пункта - най-високо от юли 2010 г. насам.

Утре Бернанке ще говори пред Сената, като в същия ден ще бъде оповестена и стенограмата от срещата на резерва през юни.

Йената ограничи ръста си от вчера и се търгува стабилно на нива близки до 101 йени, като спря с повишението си и спрямо еврото. Японската централна банка започва официалната си двудневна среща през тази седмица.

Австралийският долар отбеляза известен спад заради очакванията, че националната банка на страната ще намали лихвите през следващия месец, предвид на слабото представяне на икономиката на основния й партньор – Китай.

Доларът добави 0.1% спрямо еврото и се търгува при нива от 1.2860 рано тази сутрин. Щатската валута се повиши с толкова и спрямо йената - до 101.07 йени, след като вчера регистрира най-висока стойност от 101.53 йени - ниво, невиждано от 30 май.

Повишение се наблюдава и в нетните дълги залози върху долара, като разликата между дългите и късите контракти се е повишила до 15 672 за седмицата до 2 юли спрямо 12 281 предходната седмица.

От началото на годината доларът е повишил стойността си със 7.5%, като е най-добре представящата се валута сред 10-те основни. Еврото е добавило 4.5% към стойността си и е втората най-добре представяща се валута. Най-губеща е йената с 9.3% спад за посочения период.

„Макрофакторите и паричните фактори все още предполагат отслабваща йена“, според Сача Тихани, валутен стратег в Scotiabank в Хонг Конг, цитиран от финансовото издание Bloomberg. „Все още очакваме доларът да приключи годината при нива от 105 йени в края й“ допълва още специалистът.

Австралийската валута поевтиня след данни, посочили инфлация в Китай при ниво от 2.7% през юни, което бе над средните очаквания на икономистите от 2.5%. Това води до очаквания за монетарни рестрикции в Китай, което да се отрази негативно върху и без това забавящия се ръст на най-големия търговски партньор на Австралия.

Ускорената инфлация в Китай даде положителен тласък на златото, което регистрира най-голямото си повишение от седмица насам. Цената на благородния метал добави 1.5% към стойността си до ниво от 1 253 долара за унция.

Повишение регистрира и цената на среброто с незабавна доставка, като там ръстът бе в размер на 1.7% до 19.43 долара за унция.