Доларът задържа най-голямото си понижение спрямо йената от близо две седмици насам след данните за имотния пазар в САЩ, които посочиха все още нужда от стимули от Фед.

Щатската валута се търгува на 0.2% от най-ниската си стойност спрямо еврото след изненадващите данни, посочили по-слаби продажби на имоти в най-голямата световна икономика.

През изминалата седмица ръководителят на Фед заяви пред Конгреса, че каквото и да е намаляване на стимулите от страна на резерва ще зависи от представянето на икономиката.

Търсенето на евро бе подкрепено от очакванията за най-слабо свиване в услугите и промишленото производство в еврозоната от над година насам.

„Жилищният пазар е директно свързан с пазара на труда и изявлението на Бернанке, че пазарът на труда трябва да се подобри трайно, преди да се говори за край на стимули, даде надежда на инвеститорите, че все още може да не сме много близо до приключването на стимулите“, коментира Юджи Саито, директор валутни пазари в Credit Agricole SA в Токио, цитиран от Bloomberg.

“Фед успя да убеди пазарите, че ще мине още известно време преди да видим края на стимулите“, допълни още специалистът.

Щатската валута загуби 0.1% спрямо йената до нива от 99.50 йени, след като вчера поевтиня с 1%, което е най-голямото понижение от 10 юли насам. Еврото се търгува при нива от 131.38 йени - без съществена промяна спрямо японската валута.

Щатските имоти се очаква да са поскъпнали с 0.8% през май, следвайки ръст от 0.7% през предходния месец, което бе най-малкото им повишение от януари насам. Данните ще бъдат оповестени днес и е възможно да окажат по-нататъшно въздействие на валутния пазар.

Продажбите на съществуващи имоти в САЩ са се понижили през юни поради намаленото предлагане и ръста в лихвите по ипотечни кредити. Покупките са намалели с 1.2% до 5.08 милиона на годишна база, според официални данни. Средните очаквания бяха за 5.26 милиона продадени жилища.

„Всичко е свързано с данните от САЩ“, според Стивън Сейуел, ръководител звено валутна търговия за Европа на BNP Paribas SA, цитиран от Bloomberg. „Ако започнат да излизат по-силни данни за щатската икономика, най-вероятно щатският долар ще обърне посоката си доста бързо“, допълва още специалистът.

Щатската валута поскъпна през изминалия месец, след като Фед обяви, че може да започне намаляване на стимулите през тази година и да спре напълно в средата на 2014 г.

Половината от икономистите през този месец очакват Фед да започне да намалява покупките на облигации от септември, в сравнение с 44% през юни.