Еврото се покачи до най-високото си ниво спрямо долара от 17 март в 1.3802, затваряйки петъчната търговия на най-високото ниво за деня и за седмицата от очакванията, че Федералният резерв ще разшири програмата за количествени улеснения през ноември. Пазарът спекулира с очакванията, че поради липсата на желание от Китай да ревалвира юана с 25-30 %, Федералният резерв ще се стреми към подобен процент обезценка на долара спрямо кошницата от основни валути.

В посока на EUR/USD беше изказването на Драги от ЕЦБ, че не трябва да се допуска състояние на свръхликвидност в Еврозоната и излишната парична маса трябва своевременно да се изтегли. Президентът на Федералния резерв в Ню Йорк заяви, че докато ситуацията в икономиката не се подобри, Федералният резерв трябва да използува всички мерки в тази посока, загатвайки за разширяване на ликвидността през ноември.

Ръстът на инфлационните очаквания в САЩ в компонентата на индекса на бизнес климата ISM до 70.5, при очаквано ниво от 59, ускори поскъпването на златото до 1320.10 долара за унция. Петролът поскъпна с 1.75 долара в петък и достигна 81.72 долара. Положителната пазарна нагласа се подхранва и от ръста на бизнес климата на Китай до 53.8 спрямо очакваното ниво от 52.5, което говори, че китайската администрация няма да допусне охлаждане на икономиката. Персоналните приходи в САЩ нараснаха с 0.5 %. Индексът на бизнес климата ISM спадна до 54.4 спрямо 56.3 през август.

Евро/долар ще се покачи с още 10 % към декември, регистрирайки най-голямо покачване на тримесечна база от 2002 г. според Faros Trading LLC. Двойката поскъпва за трета поредна седмица от масираните покупки на азиатски и южно африкански централни банки. Според Faros Trading LLC, фондът, който изпълнява поръчки на хедж фондове и централни банки, размерът на покупките на евро достига до 12 млрд. евро на ден. Централните банки на Азия и Южна Африка купуват евро за сметка на обезценката на националните си валути.

Евро/долар поскъпна с 15 % от юни 2010 г., след като ЕС и МВФ одобриха план за финансово подпомагане на Гърция, в размер на 750 млрд. евро, което беше основната причина за спада на еврото до 1.1875. Очакваното разширяване на програмата за количествени улеснения от Федералния резерв и ежедневните изказвания на представители на централната банка на САЩ провокират операции по диверсификация на доларови активи от фондове и банки. Индексът на долара спадна с 3.3 % от 21 септември, когато Федералният резерв сигнализира за разширяване на програмата по количествени улеснения. Следващото заседание на Федералния резерв е на 2 и 3 ноември.

Анализатори на Комерцбанк прогнозират, че възходящото движение на еврото срещу щатския долар ще продължи, като първоначалната цел на единната валута е 1.39 долара за едно евро, което е равнозначно на 1.40 лева за един долар.

AUD/USD се покачи до 0.9742, най-високо ниво от юли 2008 г. от очакванията, че централната банка на Австралия ще повиши лихвата на 5 октомври. През седмицата предстоят редица важни данни от САЩ, които ще бъдат индикатор дали ФЕД ще увеличи в действителност парите в обръщение на следващото си заседание. Ще се следят внимателно и новите изказванията на членове на ФЕД в т.ч. и на шефа на резерва - Бернанке (в понеделник) за евентуални сигнали в тази посока.

На международния валутен пазар тази сутрин едно евро се разменя за 1.3750/70 долара. Спрямо японската йена зелените пари поскъпнаха леко до 83.86, след като в петък двойката затвори в 83.31.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД