Доларът поевтиня до нов исторически минимум спрямо швейцарския франк, като поевтиняване отбелязаха и щатските държавни облигации.

Това се случи след като президентът на САЩ - Барак Обама предупреди, че липсата на решение за тавана на дълга може да има сериозни последствия за икономиката.

Азиатските индекси се възстановиха от най-голямото си понижение от близо две седмици насам, като медта прекъсна четиридневното си понижение на стоковите пазари.

Щатската валута поевтиня с 0.6% спрямо швейцарския франк, като регистрира ново историческо дъно при ниво от 0.8005, до което ниво се търгува и рано сутринта.

Доларът проби под 78 йени за пръв път от март насам, достигайки най-ниско ниво от 77.89 йени. В момента той отново се търгува на нива малко над 78.

Фючърсите на щатските индекси се търгуват с минимално понижение спрямо вчерашните си нива на затваряне.

Еврото регистрира сериозно поскъпване спрямо долара, като е на път да тества психологическата граница от 1.4500, от което го делят само 15-на пипса.

Паундът също регистрира ръст и рано тази сутрин се търгува при ключовото ниво на съпротива от 1.6350.

Доларовият индекс отбеляза понижение от 0.5% и се е насочил към най-ниското си затваряне от 7 юни насам.

Поевтиняването на щатската валута допринесе за поскъпването в цената на петрола. Суровият петрол с доставка през септември добави 40 цента към стойността си, или 0.4% до ниво от 98.80 долара за барел.

По време на азиатската сесия суровината продължи да поскъпва и достигна ниво от 99.57 долара за барел. През изминалата година петролът добави 26% към стойността си.