Независимо от безбройните заявления в последните няколко месеца за край на доминацията на долара на световните валутни пазари, очевидно неговият лидерски исторически цикъл е далече от края си, пише РБК Daily. Не за първи път сме свидетели на спад и възход на американската валута, затова да се върнем към историята.

След кризата на Bretton Woods-ската валутна система през 1973 г., с което се слага край на твърдия валутен курс и валутите започват да се търгуват според търсенето и предлагането, доларът два пъти отслабва сериозно: в края на 70-те и средата на 90-те г.

"В последните две десетилетия тези колебания продължават средно около 14 години: седем години спад и седем- възход", заявява анализаторът на UBS Константин Вайенас, "За седем години спад в момента сме в пиковия спад спрямо курса долар/евро през 2001 г. Доларът загуби около 50% спрямо този период. През последните месеци обаче той възстанови около 10%".

Според анализатора доларът вероятно завършва цикъла на спад, още повече, че валутите не могат да се отдалечават безкрайно от своята фундаментална котва- паритетът на покупателната способност. UBS оценява паритетния курс на долара към еврото на 1.27, което означава, че американската валута в момента е подценена с повече от 15%.

Това не е толкова голямо отклонение, за да прогнозираме изключително бърз възход на долара", коментира Вайенас, "За настоящият курс влияе и слабостта на икономиката в еврозоната. Доларът утрепва постепенно и инвеститорите на валутните пазари вече дебнат моментите на временно отслабване".

"Най-печелившата стратегия в момента постепенно увеличени на доларовите позиции, защото в средносрочна перспектива той ще изглежда достатъчно силно спрямо еврото. Трябва да се замислим за глобалната промяната на тренда, знаейки, че тя отнема не няколко месеца, а години".