„Това е нов свят“ - с това предупреждение се обърна Джефри Гъндлах, изпълнителен директор на DoubleLine Funds, към младите хеджфонд мениджъри, които още не са преживявали цикъл на повишение на лихвите от Фед.

Дж. Гъндлах: Може да сме в началото на нещо голямо

Според новия „крал на облигациите“, както много хора наричат Гъндлах, притеснителни са данните, че две трети от портфолио мениджърите на паричните пазари не са преминавали през цикъл на повишение на лихвите.

„Сигурен съм, че много хора никога не са виждали Фед да повишава лихвите“, коментира Гънлах в писмо към акционерите на управлявания от него фонд. „Имам просто съобщение за вас – това е различен свят. Свят с напълно различна среда, в който всеки се опитва да закрива своите позиции едновременно“, коментира специалистът.

Към настоящия момент широките очаквания на пазарните участници са свързани с това Фед да повиши нивото на лихвите следващата сряда. Шансовете за това, според трейдърите, са 80%.

Лихвите в най-голямата световна икономика бяха при нива близки до нулата от декември 2008 година насам. Фед на практика не е повишавал лихвите от юни 2006 година.

В своя доклад Гъндлах посочва два повода за опасения – високорисковите облигации и ливъриджните кредити.

Високорисковите облигации са поевтинели средно с 6% през тази година. Едва ли Фед ще прибегне до рязко повишение на лихвите в бъдеще при подобно поведение на този род облигации, смята още пазарният експерт.

От друга страна, ливъриджните кредити, или кредитите, взети от компаниите с най-нисък рейтинг, се свиха сериозно през последните месеци, което до голяма степен се определи като „пресъхване на кредитните пазари“. Това е още една причина, която може да накара Фед да внимава с бъдещите си действия, според Гъндлах.

Нива на петрола от 40 долара за барел са друг фактор, който поставя натиск не само върху облигационния пазар (където енергийните компании са сериозен играч), но и поставя въпроса за повишаване на геополитическото напрежение в световен мащаб.