Засилват се спекулациите на пазара, че Европейската централна банка може да обмисля програма за обратно изкупуване на облигации и други активи, в усилията си да стимулира ръста на еврозоната. Това би било промяна на курса на консервативна политика на банката, която се опита да стимулира ръста с понижаване на лихвите до рекордно ниско ниво от 0.25%.

Подобни мерки могат да бъдат предприети благодарение на ниската инфлация в региона, смятат пазарни специалисти.

Според запознати банката все още преценява ефективността и страничните ефекти на подобни действия. „Трябва да се прецени ефектът и разходът за подобни действия“, според Йенс Вийдман, член на ЕЦБ.

За разлика от централните банки в САЩ и Великобритания, ЕЦБ не предприе програма за стимулиране на икономиката си чрез обратно изкупуване на държавни облигации, защото решението за това облигации на кои държави да се купуват, може да доведе до политически спорове.

Пазарът е изненадан от повдигането на подобен въпрос в момент, когато европейската икономика проявява признаци на възстановяване.

Друг възможен ход, който може да се предприеме от ЕЦБ за стимулиране на икономиката, е намаляване на лихвата в еврозоната до още по-ниски нива. Целта на подобно действие би била да се спре поскъпването на еврото, което допълнително затормозява европейската икономка, като прави европейските стоки по-слабо конкурентоспособни на международните пазари.

Подобно действие може да се предприеме и за да се спре понижението на инфлацията, която заплашва от развитието на „японски сценарий“ - дефлация в условията на стагнираща икономика, която доведе до загубено десетилетие в страната.

Подобни коментари изпратиха еврото надолу с около 0.5% спрямо долара до нива на търговия от 1.377, преди единната валута да се възстанови до около 1.3820.