След две седмици на относително спокойствие ЕЦБ бе отново принудена в четвъртък да се намеси на пазара на държавни дългове, след като лихвите по облигациите на Португалия се изстреляха до рекордни за еврозоната нива. Аналитици отбелязват, че доходността е стимулирана от липсата на ясен отговор от страна на европейските политици с проблема в региона.

ЕЦБ бе принудена да започне с покупката на облигации на периферната страна от еврозоната, съобщиха вчера Reuters и Bloomberg, позовавайки се на източници от пазара.

Поводът да се намесят от Централната банка на пазара бе ръстът в лихвените проценти по десетгодишните ДЦК на Португалия. Те достигнаха в четвъртък сутринта до рекордното за еврозоната ниво от 7.66%. Доходността по аналогичните облигации на Германия е 3.2%. След намесата на ЕЦБ лихвите по португалските ценни книжа се стабилизираха на 7.3%. Вече пети ден те са над 7%. Много аналитици смятат, че това ниво на лихвата по държавния дълг е неустойчиво в дългосрочен план и предполагат, че могат да предизвикат извънредна помощ от страна на ЕС.

ЕЦБ спря да купува държавен дълг на периферни за зоната страни в края на януари, след като Португалия и Испания пласираха успешно в първата половина на месеца свои облигации. Зад това стояха обещанията на европейските политици да представят всеобхватна програма за разрешаване на дълговите проблеми на еврозоната. От началото на програмата за изкупуване на държавен дълг до нейното прекъсване от ЕЦБ изкупиха от пазара книжа за общо 76.5 млрд. евро. Мащабът на вчерашната интервенция засега остава тайна, а официалните данни ще се предоставят през следващата седмица.

Нуждата на Португалия от външно финансиране през тази година се оценява на 20 млрд. евро. Допълнителен натиск над лихвите и търсенето оказва приближаващият се април, когато страната ще трябва да рефинансира 4.5 млрд. евро дълг. Други 5 млрд. евро ще трябва да бъдат изплатени през юни. „През седмицата излезе статистика, която показа, че банковият сектор е силно зависим от ЕЦБ. Основният проблем тук е, че независимо от всички разговори, така и не сме видели още съдържателен отговор на политиците на това, как ще разрешат дълговата криза", каза пред РБК daily икономистът на Bank of Scotland Ник Матюс. Тази седмица Португалия пусна петгодишни синдикирани облигации, които не се радваха на голямо търсене на вторичния пазар.

Възродилите се страхове спрямо дълговите перспективи пред Португалия говорят за това, че засега усилията на правителството да стабилизира държавните финанси не носят успех. Министър-председателят на страната Жозе Сократеш планира да свие дефицита през годината до 4.6% от БВП, при 7.3% за 2010 г. Това трябва да се случи з сметка на намаляване на социалните разходи и държавните инвестиции, в това число и орязване на заплатите в публичния сектор с 5%.

Ник Матюс прогнозира, че ЕЦБ ще продължат да купуват португалски дълг и на други проблемни страни от еврозоната до края на март, когато, както се очаква, на среща на ЕС ще бъде представен комплексен отговор на финансовите проблеми в региона.