През последните три търговски сесии еврото успя да възстанови загубите, натрупани в началото на седмицата, след като натискът върху европейските дългови пазари започна да отшумява. Във вторник евро/долар слезе под ключовото ниво от 1.30 за първи път от средата на септември, след като се разпространиха опасенията, че Испания и Португалия могат да бъдат следващата жертва на кредитната криза в Европа. Събитията принудиха ЕЦБ да пристъпи към нови покупки на дългови книжа. Този ход на вливане на ликвидност от централната банка внесе известно успокоение на финансовите пазари, което се оказа повратна точка в низходящото движение на европейската валута. Така в крайна сметка евро/долар успя да финишира седмицата на нива от 1.3400/10.

За този отскок на еврото помогнаха и по-добрите макроикономически данни за Еврозоната, както и по-лошите такива за щатската икономика. Продажбите на дребно в Еврозоната са нараснали с повече от очакваното през октомври, като това е сигнал, че търсенето е нараснало в началото на четвъртото тримесечие на годината. Според публикуваните данни, индикаторът се е повишил с 0.5% на месечна и е нараснал с 1.8% на годишна бази.

Тъй като някои от страните-членки на Еврозоната са в процес на прилагане на строги мерки по съкращаване на бюджетния дефицит и в условия на висока безработица, то очакванията за продажбите на дребно не са добри като цяло.

Голямото разочарование за пазарите дойде от щатската икономика, която отчете ръст на безработицата до 9.8% през ноември, като се очакваше тя да остане непроменена от 9.6%. Заетостта в неселскостопанския сектор в САЩ е нараснала в по-малка степен от очакваната през ноември, а безработицата е достигнала най-високото си ниво от април насам. Това подчертава слабостта на пазара на труда, който 17 месеца се бори с възстановяването. Според Бюрото по труда в САЩ, което публикува тези данни, заетостта в неселскостопанския сектор се е повишила с 39 000 спрямо предходната ревизирана стойност за спад от 172 000 през октомври. Участниците на пазара прогнозираха ръст от 146 000. Така броят на безработните остава над 15 млн. души. Така доларът остана под силен натиск от продажби спрямо останалите основни валути в края на петъчната търговия.

В интервю на телевизия CBS с шефа на ФЕД - Бернанке в края на петъчната търговия, в което той намеква за възможно разширяване на програмата за количествени улеснения и след края на новите 600 млрд. долара, в средната на следващата година, задълбочи спада на долара на forex пазара. Лошите данни за безработицата и изказването на Бернанке не оказаха влияние върху апетита за риск на участниците на пазара. Индексът S&P500 затвори точно под своя двегодишен връх от началото на ноември, а Nasdaq затвори в нов тригодишен връх - най-високо ниво от януари 2008 г. насам. Индексът DJIA затвори с повишение от 19.68 пункта в 11 382.90 пункта, като за седмицата отчете ръст от 2.6%. Цената на лекия суров петрол отбеляза 2-годишен връх, достигайки до 89.47 долара за барел. Търговията в Ню Йорк приключи на цена от 89.30 долара.

През следващата седмица няма много важни икономически данни от САЩ, които да окажат влияние на пазарите. Акцентът отново ще се постави върху дълговата криза в Европа и дали ще продължи натиска върху дълговите книжа на т.н. "периферни" икономики. В началото на седмицата се очаква и редовната среща на фин. министри от Еврозоната. Интерес тази седмица ще представляват и заседанията на четири централни банки относно лихвените нива - английската, канадската, австралийската и новозенландската.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД