Еврото бе под силен натиск в сряда, като валутата се понижи с 1.35% до ниво 1.3125 долара. За този нов спад на еврото влияние оказаха негативни новини за европейската дългова криза. По-рано през вчерашния ден Швейцарската централна банка обяви, че вече няма да приема ирландските правителствени дългови книжа като гаранция при своите операции по рефинансиране на търговските банки.

Негативно за търсенето на единна валута се оказа и рекордно високата средна лихва, постигната при аукциона за нови 6-месечни дългови книжа на Португалия. Това допринесе за опасения от страна на инвеститорите към задълбочаващите се европейски дългови проблеми, засилвайки вероятността за разрастване на дълговата криза и към водещите европейски икономики.

По време на аукциона бяха продадени 6-месечни дългови книжа за 500 млн. евро, при интерес за покупки за 1.308 млрд. евро. Нивото на покритие беше в 2.6 пункта, но средната лихва бе в 3.686%, което е доста над 2.045% на предния такъв аукцион през септември 2010 година. Тази висока лихва на 6-месечните португалски дългови книжа не бе окуражаващ сигнал за способността да се рефинансира португалския дълг през първата четвърт на 2011 година.

От своя страна доларът получи солидна подкрепа от изненадващо силните щатски данни. Според ADP (Automatic Data Processing Inc) броят на заетите в страната се е повишил с 297 000 през декември, докато пазарните участници прогнозираха ръст от 101 000. В същото време, промяната на заетостта от октомври до ноември 2010 година бе ревизирана низходящо до 92 000. Този индикатор се публикува няколко дни преди официалните данни на Bureau of Labor Statistic, като не включва работните места, създадени в правителствения сектор.

Според ADP компаниите с повече от 500 работни места са добавили нови 36 000, тези от средна големина са добавили 144 000, а малките компании с персонал до 50 човека са наели 117 000 души. Така данните успокоиха напрежението около трудовия сектор в САЩ и насочиха пазарните участници към засилено търсене на американска валута.

Ръст отбеляза и активността в сферата на услугите през декември, но с по-голяма скорост от май 2006 година насам, което се прие като сигнал, че възстановяването в САЩ продължава. Според публикуваните данни от ISM (Institute for Supply Management), индексът, който покрива около 90% от икономиката на САЩ, е достигнал 57.1 пункта за декември от 55.0 за ноември.

Стерлингът също бе чувствителен към щатските данни и отбеляза спад от 0.85%, регистрирайки ниво от 1.5450 долара. Влияние на паунда оказа и силният спад на PMI строителния индекс на Великобритания за декември до 49.1 пункта, което е под важното ниво от 50 пункта.

Вчера йената също бе сред губещите валути спрямо долара, като в подкрепа на това беше покачването на доходността на 10-годишните Американски ценни книжа към 3.40%. Японската валута поевтиня с 1.6% спрямо долара, достигайки ниво от 83. 33 йени. За негативната нагласа на инвеститорите към йената помогна и оповестената вчера парична база за декември, която се понижи до 7.0%.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД