Като че ли беше вчера, когато политиците в държавите с излишък по текущата сметка шумно вещаеха край на ролята на американския долар като световна резервна валута номер едно, позовавайки се на огромния фискален дефицит и външен дълг на САЩ, което според тях щеше да има пагубни последствия.

В момента Европа боледува от фискални проблеми, а щатският долар и златото предлагат убежище от бурята. Въпросът е дали опитът на Европа да създаде монетарен съюз, без да има политическо единство, не беше лошо премерен ход. Еврото продължава да поевтинява главоломно и евроскептиците се питат дали Европейската централна банка няма да последва съдбата на централната банка на Австро-Унгарската империя след разпадането на Хабсбургската държава.

Анализаторите на капиталовите пазари винаги са подценявали политическите интереси, които стоят зад европейския монетарен съюз. Без съмнение в даден момент ще видим официална интервенция за наказване на "глутницата хедж фондове-вълци", които, според законодателите от Еврозоната, са причина за всички икономически беди. Евентуалната интервенция няма да промени статуквото, тъй като е налице сеизмично разместване на предпочитанията на пазарните участници за портфейлните активи в отговор на гръцката дългова криза.

Инвеститорското доверие в единната валута беше сериозно подронено. Като начало, каквото и да казва председателят на ЕЦБ Жан-Клод Трише, независимостта на централната банка бе поставена под въпрос след решението и от преди две седмици да започне да изкупува суверенен дълг, което противоречи на афишираната от банката политика за "финансова стабилност в Еврозоната."

Балансът на банката вече беше отслабен от приемането на лошокачествени гаранции за заеми в операциите на централната банка насочени към подобряване на ликвидността на кредитните пазари. Тези операции подтикнаха европейските търговски банки да акумулират рискови дългови суверенни книжа. Вече никой не счита еврото за заместник на дойче марката.

Дори представителите на Германия в Управителния съвет на ЕЦБ загубиха гласуването за решението за изкупуване на суверенен дълг. Заплахата на френския президент Саркози Франция да напусне Еврозоната изглежда несериозна и нереална, но търканията между Германия и Франция относно монетарния съюз са обезпокояващи. Ясно е, че Германия няма интерес от обединена фискална Европа, а същевременно единна фискална политика е най-важното условие за стабилен монетарен съюз.

По сегашните цени на еврото няма заплаха за ескалиране на инфлацията, но промяната на политиката на Европейската централна банка е знаково събитие. Стойността на резервите в евро на повечето централни банки, според оценки на независими източници, са под началната им цена на закупуване.

Мениджърите на валутни резерви трябва да са загрижени за бъдещето на икономиката на Еврозоната. Европейският спасителният пакет на стойност 750 милиарда евро е решение за повишаване на ликвидността, но не и на платежоспособността, какъвто е проблемът с Гърция. Увеличаването на дълга на прекалено задлъжняла държава, като Гърция в никакъв случай не е дългосрочно решение.

Решението на подобна дългова суверенна криза е комбинация от политически и икономически растеж. Въпреки това, цяла южна Европа се готви да възприеме политика на дефлация, за да се пребори не само с фискалните си проблеми, но и с проблемите на конкурентоспособността на икономиките си. На фона на тези проблеми, обезценяването на еврото не стои на дневен ред. Същевременно ще бъде изключително трудно да се спечели подкрепата на електората за намаляване на публичните разходи и провеждането на желаните структурни реформи.

Голяма част от северна Европа не иска да поеме отговорност за фискалната "чума", налегнала средиземноморските държави и няма желание да намали структурните излишъци по текущите си сметки. Поевтиняването на еврото ще премести зависимостта от експорта към държавите, които не са част от Еврозоната.

Същевременно демографското напрежение се увеличава. За хората, които управляват официалните валутни резерви, склонността на европейските законодатели да приписват проблемите си на "глутницата от хедж фондове-вълци" е по-дълбоко заравяне на глави в пясъка. Регионалните дисбаланси на Европа са отворена рана, която европейските политици всячески избягват да коментират, докато икономическата мощ и влияние се премества към Азия.

В сравнение с Европа, бюджетният дефицит и външен дълг на САЩ може да изправи косите на икономистите, но дългосрочната тенденция на растеж на американската икономика от 2.5-3% на година е значително над тази на Еврозоната.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие оценява потенциалния растеж на европейската икономика под 2% на година, а американската производителност на труда, като "много по-добра." Американските пазари на дългови ценни книжа са най-ликвидните в света. Същевременно демографската структура на САЩ не е толкова опасна, колкото тази на Европа и дори Китай. Кредитът на доверие към администрацията на Обама се увеличава след прокарването на противоречивото законодателство за здравеопазването в САЩ.

Дялът на щатския долар в официалните валутни резерви на Международния валутен фонд е намалял за последните 5 години от 66.9% до 62.1%. За този период дялът на еврото се е увеличил от 24.1 до 27.4% в резултат на увеличаването на доверието в монетарния съюз. В момента виждаме промяна на тази тенденция, като еврото е потърпевшата валута от дългосрочната историческа промяна на портфейла от валутни резерви. Китай остава далече от способността да предложи каквато и да е алтернатива. С оглед на това, "глутницата вълци" няма нищо общо с това историческо разместване на пластовете.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД

В изложението са използвани собствени аналитични материали, както и материали от чужди финансови източници. Горният аналитичен материал е разработен единствено с информационна цел и не представлява предложение за покупка или продажба на финансови инструменти, конкретни валутни двойки. Използвана е само публично достъпна информация, за която Финансова Къща "Логос-ТМ" АД не гарантира, че е точна и надеждна. Цените на валутните двойки, финансови инструменти, валутни опции и фючърси разгледани в анализа подлежат на изменение. Валутната търговия е високо рискова дейност, която може да доведе до загуби за инвеститора.