Проучване на Bloomberg изведе на показ безотговорността на страните членки на Еврозоната. От създаването на валутния блок досега в 57% от времето не са били спазвани Маастрихтските критерии за дефицит до 3% и размер на дълговете по-малък от 60% от БВП. „Цялата еврозона беше много безотговорна спрямо заложените ограничения за нивата на дълга и сега си плаща за това", заяви Кенет Рогоф, бивш главен икономист на Международния валутен фонд и професор от университета Харвард.

След срещата си в Брюксел на 21 май финансовите министри от ЕС решиха да наложат по-строги санкции на страните с висок бюджетен дефицит. Според предложения от Германия Пакт за стабилност и развитие, страни, чиито дефицити превишават заложените ограничения, ще бъдат глобявани с 0.5% от БВП, освен ако не приведат бюджета си в допустимите граници. В историята на еврозоната досега няма случай на прилагане на глоба.

Обсъждат се „както финансови, така и нефинансови санкции" за тези страни, чиито дефицити надхвърлят 3% от БВП, каза президентът на ЕС Херман Ван Ромпой.

Финансовото министерство на Германия официално обяви своето предложение за разширяване на забраната за т.н. "непокрити къси продажби" на финансови инструменти, която да се разшири до всички видове акции на фондовия пазар във Франкфурт и върху т.н. евро дериватни финансови инструменти които не са с цел хеджиране на други позиции.

Тази информация помогна за частичното покриване на късo еврo и за неговия отскок в EUR/USD и в EUR/JPY.

Положително влияние върху еврото оказаха и новите индустриални поръчки в еврозоната, които отбелязват изключително силен ръст през март. По данни на Eвростат показателят се е увеличил с 5.2% спрямо февруари, при очаквания на пазара за ръст от 2%. На годишна база увеличението е с 19.8% при очаквания за ръст от 14.6%. Това е най-силен ръст на годишна база от май 2000 г. насам.

Данните от другата страна на Oкеана също отчетоха положителни резултати. Седмичните продажби във веригите магазини в САЩ по данни на RedBook се покачват с 0.3% за първите три седмици на май на месечна база и 2.8% на годишна.

Индексът на потребителско доверие в САЩ нарасна през май, след като ръстът на икономиката повиши очакванията за ръст на заетостта през следващите месеци. Индексът нарасна до 63.3, най-високо ниво от 2 години. Индексът на бъдещите потребителски очаквания през май нарасна до цели 85.3 пункта, което е нов най-висок връх от август 2007г. насам - точно преди да започне последната икономическа рецесия.

Шефът на Федералният резерв на Сент Луис - Булард каза, че промяната в политиката на ФЕД ще зависи от нейното развитие през следващите няколко месеца и че ФЕД не може да прави обещания за конкретна дата за промяна в паричната си политика. Това негово изявление е пореден знак, че за сега ФЕД запазва политиката си на "ниски лихви за разширен период от време".

Според него, свиването на икономиката в Европа е малко вероятно да предизвика шок като този от финансовата криза през 2008 г., но европейското свиване може да продължи с години.
Той отбеляза, че САЩ дори може да извлече полза от европейската криза с оглед статута на "убежище" за инвеститорите на американските държавни облигации.

Днес ще бъдат публикувани данните за поръчките за стоки с дълготрайна употреба, както и продажбите на нови домове за САЩ. Не особено маловажни в последно време се оказват и запасите от петрол. От Еврозоната съществени публикации на данни не се очакват. Тази сутрин EUR/USD се котира в зоната 1.2280-1.2320, след като късно снощи достигна 1.2387, затваряйки на дневна база в 1.2346, в непосредствена близост до нивата на отваряне, парирайки загубите през деня.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД