Еврото поевтиня спрямо основните валути след инжектиране на нови средства от страна на ЕЦБ към търговските банки с цел повишаване на ликвидността им.

Към 800 финансови институции бе насочена сумата от 529 млрд. евро, което превиши първоначалните очаквания на специалистите.

Еврото поевтиня с 1.9% спрямо долара до 1.3198, достигайки най-ниска стойност от 1.3187 в петък, или дъното му от 21 февруари.

Спрямо йената единнат авалута загуби 1.1% до 107.97 йени, след като на 27-ми февруари поскъпна до 109.93 йени, или най-високото й ниво от 31 октомври насам.

Доларът поскъпна с 0.8% спрямо йената до нива на търговия от 81.81 йени, повишавайки се за четвърта поредна седмица, или най-дългата серия от ноември миналата година насам.

„Еврото в момента е по-податливо за продажба срещу високо-доходните валути“, коментира Омер Есинер, главен анализатор в Commonwealth Foreign Exchange Inc. „Бернанке не коментира за по-нататъшни стимули за щатската икономика и това бе интерпретирано като признак за добро възстановяване на водещата световна икономика“, допълни още специалиста пред финансовото издание Bloomberg.

Канадският долар и мексиканското песо получиха подкрепа и поскъпнаха спрямо долара на фона на продължаващото поскъпване в цената на петрола, който достигна нива от 110.55 долара за барел на първи март, или най-високата си стойност от май насам.

Канадската валута поскъпна с 1% до 83.97 цента за един щатски долар, докато песото добави 1.1% до 12.7599 спрямо зелените пари.

Южноафриканският ранд и австралийският долар поскъпнаха след данни за по-добри от очакванията резултати за промишленото производство на Китай.

През седмицата стана ясно, че инфлацията в Германия се е понижила през януари, както и че продажбите на дребно в Еврозоната са намалели за трети пореден месец през първия такъв от новата година.

През тази седмица предстои решение на ЕЦБ относно лихвите, като широките очаквания са, че те ще бъдат за пазени при текущото им рекордно ниско ниво.