Еврото поскъпна спрямо почти всички основни валути, след новината дошла от уикенда за помощ към испанската банкова система в размер на 100 милиарда евро.

Положителен тон внесоха и данните за износа на Китай, които отчетоха по-голям от предварителните очаквания ръст.

Доларът и йената регистрираха загуби, на фона на пониженото търсене на рискови валути. Азиатските индекси се повишиха, както и фючърсите на щатските такива. На положителна територия се очаква да отворят и европейските борси.

Еврото се повиши до нива на търговия от 1.2640, или значително над нивата му на затваряне при 1.2517.

Единната валута отново се търгува при нива от над 100 спрямо йената, след като през изминалата седмица регистрира първото си от осем седмици насам повишение.

„Пазарът се чудеше, дали Испания ще е тежест на пазара още месец, или два“, коментира Имра Шпайцер, стратег в Auckland at Westpac Banking Corp. „Помощта за испанската банкова система е позитивна за единната валута, защото е доказателство, че европейските лидери ще действат, ако това се налага“, допълва още той, цитиран от Bloomberg.

Доларът се повиши минимално спрямо японската валута с 0.2% до 79.64 йени. Индексът следяща представянето на азиатските пазари добави 1.8% към стойността си.

Заемът, който се отпуска на страната ще стане чрез спасителния фонд FROB, като средства ще се отпускат на финансовите институции в нужда, а размерът му е 10% от испанската икономика.

Според технически анализатори повишението на еврото може да се простре към 1.2786, където лежи 50%-та корекция на понижението на единната валута.

Поскъпването на еврото става на фона на рекордните къси залози срещу него. Често тези залози се приемат като контраиндикатор и сочещи началото на нов тренд.

„Позитивният катализатор за еврото бе налице, когато късите позиции достигнаха едни изключителни стойности“, коментира Кенго Сузуки, пред финансовото издание Bloomberg.