Еврото се покачи спрямо долара в четвъртък, след като силният интерес към нови испански дългови книжа и положителните коментари за напредък на гръцката икономика насочиха инвеститорите към единната валута.

Вчерашния аукцион за нови 13-годишни испански дългови облигации премина при засилен интерес, като Испания успя да продадени всичките планирани книжа за 3.5 млрд. евро, като заявките бяха за 6.625 млрд. долара. Средната лихва на тези 13-годишни книжа беше в 2.276%, а нивото на покритие бе в 1.89 пункта, малко под 2.11 на последния такъв аукцион.

Силна подкрепа еврото получи и от емисаря на МВФ за Гърция - Томсен, който заяви на съвместната пресконференция с емисарите от ЕЦБ и ЕС, които бяха в Атина за преглед на фискалните мерки, че е убеден че Гърция ще получи следващия транш от плана за финансова подкрепа за 110 млрд. евро одобрен през месец май. Той подчерта, че Гърция се намира в "много добър старт" и че според него е възможно страната да се върне на дълговите пазари през 2011 г.

Емисарят на ЕС за Гърция - Деруус също изказа мнение, че Гърция е показала "голям прогрес" относно свиването на нейния дефицит. Тези изказвания, заедно с високия ръст на фабричните поръчки на Германия, облекчиха създалото се през последните месеци напрежение около европейската икономика, като в резултат единната валута поскъпна с 0.55%, достигайки ниво от 1.3234 долара. Фабричните поръчки на Германия за юни се повишиха два пъти повече от очакваното, достигайки 3.2%, като причина бе изтъкнато силното чуждестранно търсене през отчетния период. Очакванията на пазарните участници бяха за ръст от 1.5% след -0.1% през месец май.

През вчерашния ден, Европейската централна банка реши да остави основния лихвен процент непроменен на ниво 1.00%, което не изненада пазара и не оказа съществено влияние върху единната валута. В своето изявление на пресконференцията на ЕЦБ, председателят й Жан-Клод Трише повтори, че основната лихва остава на подходящи нива, а икономическият ръст е неравномерен.

От своя страна американският долар получи солидна подкрепа от неочаквания ръст в молбите за помощи при безработица в САЩ, които отблъснаха пазарните участници от по-рисковите активи, тъй като данните са в подкрепа на продължаващата нестабилност на американската икономика. Броят на подадените молби за помощи за безработни през миналата седмица се повиши 19 000 до 479 000 броя, отчитайки най-високото си ниво за последните четири месеца. За предходния период стойността му бе 460 000, като се прогнозираше спад на показателя до 456 000. Това поредно влошаване на трудовия пазар в САЩ подейства негативно върху еврото, като в последствие единните пари загубиха част от печалбата си, завършвайки вчерашната си търговия с покачване от 0.2% на ниво 1.3187 долара.

Доларовият индекс, измерващ стойността на зелените пари спрямо шест основни валути, се понижи с 0.5% до 80.53 пункта.

Английската централна банка остави вчера плана за стимулиране на икономиката непроменен и очаквано не промени основната лихва на страната, като целта на Банката е с тази си политика да подпомогне икономиката при възстановяването й след рецесията. Членовете на Комитета по монетарна политика, начело с управителя Кинг, решиха да запазят размера на финансовите стимули непроменен на ниво 200 млрд. паунда, а лихвата на равнище 0.50%. Тъй като тези действия на Английската централна банка бяха в унисон с очакванията на пазарните участници, паундът не се повлия от решението и остана подчинен на общите пазарни движения, завършвайки вчерашната си търговия без промяна спрямо сряда на ниво 1.5896 долара.

Японската валута поскъпна спрямо долара с 0.65% до 85.70 йени. Подкрепа валутата получи от по-лошите данни за седмичната безработица в САЩ, които доведоха до нов спад в доходността на Американските държавни облигации. Доходността на 10-годишните книжа падна до 2.928%, а на 30-годишните до 4.057%.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД