Еврото отстъпи от седемседмичния си връх срещу американския долар вчера, поради опасения относно глобалното икономическо възстановяване и очакваните подробности за методологията на стрес тестовете, които ще бъдат проведени в европейските банки. Европейската комисия за банков надзор ще оповести резултатите от тестовете на 100 банки от Еврозоната по- късно този месец. В резултат на създалото се напрежение, единната валута отстъпи с 0.55% до 1. 2553 долара.

Известен натиск върху еврото оказа и неочакваният спад с 0.5% на фабричните поръчки в Германия за май. Стойността е значително по-лоша от очаквания ръст от 0.5%, след като за април показателят бе ревизиран възходящо до 3.2% от 2.8%. В последствие, европейските пари възвърнаха първоначалната си загуба, като приключиха вчерашната си търговия с печалба от 0.1% на ниво 1.2636 долара.

Основна причина за това обръщане на единната валута стана ралито на акциите от банковия сектор след покачване на оптимизма относно резултатите от т.н. "тестове на натиск" на Европейските банки. Според източници от банковите среди в Европа, "тестът за натиск", на който ще бъдат подложени водещите европейски банки ще включва понижение на тяхната стойност на активите в Гръцки дългови книжа с 16% до 17%.

Според други източници в теста ще има понижение на техните активи във френски суверенни дългови книжа с 0.7% и няма да се включва понижение на активите им в германски дългови книжа, т.е. няма да има сценарий, при който Германия е изложена на суверенен дългов риск. Тези информации бе положително разтълкувана от пазарните участници, показвайки, че като цяло този стрес-тест на европейските банки изглежда няма да бъде толкова тежък, колкото бяха опасенията по пазарите и че при такъв тест резултатите на голяма част от банките ще бъдат доста добри.

Доларовият индекс, измерващ стойността на зелените пари спрямо шест основни валути, се понижи с 0.3% до 83.75 пункта. Поради липсата на важни макроикономически данни, търговията на паунда премина под диктовката на напрежението, създало се около стрес-тестовете през вчерашния ден. Стерлингът поскъпна в сряда с 0.45% до 1.5147 долара. Въпреки по-слабия от очакванията PMI индекс на Канада за месец юни, канадският долар поскъпна, възползвайки се от покачването на риск-апетита след положителната информация от банковите среди в Европа около провеждането на стрес тестовете.

Канадската валута се покачи с 0.75% спрямо долара, достигайки ниво от 1.0462 канадски долара. Индексът за бизнес активност PMI за юни се забави до 58.9 58.9 пункта, като се очакваше да достигне 64.2 пункта. За предходния период показателят отчете 62.7 пункта. Покачването на апетита към по-рискови и високодоходни валути се отрази благоприятно и на австралийския долар, който поскъпна с 1.6% до 0.8663 щатски долара.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД