Еврото се насочва към четвърто седмично поевтиняване спрямо йената преди данни за потребителското доверие в Еврозоната, което се очаква да е близо до тригодишен минимум и данните за активността в производствения сектор, която се очаква да продължи да се забавя.

Европейската валута е на 0.2% от над тригодишния си минимум спрямо британския паунд, след като лихвите по испанските облигации се повишиха по време на аукциона вчера за испански дълг.

Доларовият индекс се повиши за пръв път от шест дни насам, след като азиатските индекси се понижиха и инвеститорите насочиха вниманието си към спасителните валути.

Еврото се търгува при нива от 96.20 рано тази сутрин, след като се понижи с 0.3% късно вчера до 96.51 йени за едно евро. То отбеляза понижение от 0.5% през тази седмица.

„Налице са няколко сериозни притеснения, свързани с европейската икономика“, коментира Андрю Солтър, валутен стратег в Australia & New Zealand Banking Group Ltd., цитиран от Bloomberg. “Напълно е ясно, че еврото ще остане слаба валута предвид на настоящата обстановка“, допълва още анализатора.

Доларът се търгува при нива от 78.60 йени, или близо до най-ниската си стойност за деня от 78.59 йени.

Индексът, следящ представянето на азиатските пазари MSCI Asia Pacific Index, се понижи с 0.6% днес, намалявайки седмичния си ръст до 1.4%.

Потребителското доверие в Еврозоната се очаква да възлезе на минус 19.8 пункта. През декември показателят отбеляза най-ниската си стойност от август 2009 г. насам при ниво от минус 21.3 пункта.

Индексът, следящ представянето на производствената активност, се очаква да е в размер на 45.3 пункта през юли, според средните очаквания на анализаторите. Стойност на индикатора под 50 сочи свиване в активността.

Вчера Испания продаде петгодишен дълг с лихва от 6.459%, което бе най-високото й ниво от поне 2005 г. насам.

През тази седмица доларът поевтиня спрямо всички 16 основно търгувани валути, следствие на спекулациите, че ФЕД ще продължи със стимулите за щатската икономика.