В края на петъчната търговия еврото се оказа под нов натиск от продажби, след като рейтинговата агенция Fitch понижи кредитния рейтинг на Испания до "АА+" от "ААА". Аргументите на агенцията са, че мерките на испанското правителство по съкращаване на държавния дълг ще окажат негативно влияние върху темповете на икономически растеж през следващите месеци.

Това върна напрежението на финансовите пазари около европейската дългова криза, макар че от Fitch заявиха, че перспективите пред рейтинга на Испания остават "стабилни" и че няма да има нови понижения на рейтинга през следващите 12 месеца. В края на миналия месец S&P също понижи кредитния рейтинг на Испания - от "AA+" до "AA" с "негативна" прогноза.

Гласуваният пакет антикризисни мерки, които прие испанският парламент цели да намали бюджетния дефицит с 15 млрд. евро през следващите 2 години, редуцирайки го от 11% на 6%, с цената на жестоки икономии. Тези икономии ще доведат до сериозно забавяне, дори спиране на икономическият растеж на четвъртата по големина икономика в Еврозоната, както и на цялата Еврозона, следствие на заразният ефект, който неминуемно ще последва.

Решението на Fitch може да поднови опасенията и през идната седмица, около Европейската банкова и финансова система като цяло и да доведе до ново повишение на цената на доларовите заеми към Европейските търговски банки. Това може да постави под ново напрежение кредитния междубанков пазар в Европа.

След решението на Fitch, последва нов спад на еврото, като EUR/USD затвори в най-ниските нива за деня около 1.2268/70 долара, след като по-рано през деня се покачи до 1.2452/53 долара. За спада на риск-апетита влияние оказаха и серията смесени до по-слаби икономически данни от САЩ. Липса на растеж на потребителските разходи за април, които формират около 2/3 от БВП на страната, както и по-силният от очакванията спад на Чикагския промишлен индекс за май и най-вече доста силния спад под важното ниво от 50 пункта на компонентата на работната заетост. Слабите данни разочароваха фондовите и стоковите пазари в САЩ.

Всичко това може да даде мотив за подновяване спада и нови опит за тест на EUR/USD обратно към временното за сега дъно 1.2152/33. Само пробив на въпросното дъно може да даде сигнал за подновяване на средносрочният спад към екзотичните опционни нива 1.21-1.20 и дори под тях. Тази сутрин пазарите остават сравнително спокойни, като еврото направи опити за корекция на петъчният спад, покачвайки се до 1.2329 долара. Днес се очаква много тънка и неликивдна търговия, поради почивния ден на пазарите в САЩ и Великобритания.

През идната седмица се очакват серия важни икономически данни като акцентът ще се постави върху ключовите данни за пазара на труда и нивото на безработицата в САЩ за май. Очакванията са за откриване на над 500 хил. работни места, както и и лек спад на безработицата до 9.8% от 9.9%.

Днес се очакват данните за инфлацията (индекс на потребителските цени) на Еврозоната за май, също така серията индекси за бизнес, потребителско и икономическо доверие в Еврозоната. В края на седмица внимателно ще се следи и срещата на финансовите министри и шефове на централни банки на страните от Г-20 в Южна Корея. Очаква се на срещата акцент да се постави върху кризата в Европа и предприетите мерки за справяне с нея, както и евентуални дискусии около спада на еврото на forex пазара. Също така ще се следи и развитието на кризата между Северна и Южна Корея.

Като цяло пазарите остават негативно настроени спрямо еврото, като се очертава месец май да е най-големият месечен спад за единната валута от януари 2009 г. насам.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД