Еврото успя да възвърне 1.24% от стойността си в сряда, като приключи търговията на нива от 1.3133 долара. Вчерашните аукциони за нови дългови книжа на Португалия с падежи 2014 година и 2022 година преминаха при добър интерес, макар и при високите лихви.

Португалия успя да пласира нови дългови книжа за 1.25 млрд. евро, точно в горната граница на планираните за продажба между 750 млн. и 1.25 млрд. евро. Бяха продадени дългови книжа с падеж 15.10.2014 година за 650 млн. евро, при заявки за покупки за 1.708 млрд. евро, като нивото на покритие бе в 2.6 пункта и средна лихва от 5.396%. Книжата с падеж 15.06.2020 година бяха продадени за 600 млн. евро, като нивото на покритие бе в 3.2 пункта и средна лихва от 6.716%.

Въпреки преминалия като цяло успешен аукцион и "оптимизма", изразен от португалския финансов министър, лихвеният спред между 10-годишните португалски и немски книжа не спря да се разширява, което бе негативен знак за еврото на forex пазара.

Сред благоприятните новини около единната валута бяха и по-добрите от очакваните данни за индустриалното производство на Еврозоната за ноември месец и серията информации за възможни нови мерки на Европейския Съюз за справяне с кризата. Индустриалното производство в Еврозоната нарасна през ноември, продължавайки стабилното покачване и затвърждавайки позицията на индустриалния сектор, като причина за икономическия ръст в Еврозоната.

Според оповестените данни, показателят за ноември се е повишил с 1.2% на месечна и със 7.4% на годишна база. Изнесените стойности са по-високи от прогнозираните 0.5% спрямо 0.6% за октомври и 5.9% спрямо 7.1% за ноември 2009 година. Така тези цифри потвърдиха позицията на индустриалния сектор за икономически ръст на Еврозоната, като те успяха да неутрализират слабото национално потребление. През миналата седмица стана ясно, че слабите потребителски разходи в района са основната причина за низходящата ревизия на икономическия ръст за третото тримесечие на 2010 година.

За покачването на риск-апетита вчера допринесоха и думите на германския канцлер Ангела Меркел, че Германия е готова да преразгледа условията на спасителния фонд от 750 млрд. евро за задлъжнелите страни, добавяйки, че най-голямата икономика в Европа ще направи каквото е необходимо, за да защити еврото. "Ние подкрепяме всичко, което е нужно, за защита на еврото, като също така уважаваме и спасителния пакет. Ние казваме това, което винаги сме казвали след кризата в Гърция - ние ще застанем зад еврото. Ние ще направим каквото е необходимо и всичко ще бъде обсъдено стъпка по стъпка", каза тя на обща среща с италианския премиер Силвио Берлускони.

Според агенция Bloomberg, ЕС обмисля по-обширен антикризисен план за евентуална финансова подкрепа за Португалия. Планът включва заем за 60 млрд. евро за Португалия; предлагане на заеми от Фонда на ЕС (EFSF) на по-ниски лихви и възможност Фонда EFSF да може да купува правителствени дългови книжа на вторичния пазар, подобно на Европейската централна банка.

От своя страна американската валута не получи нужната подкрепа от щатските данни вчера, което допълнително стимулира търсенето на европейска валута. Цените на импорта в САЩ нараснаха през декември, като това се случва за трети пореден месец и се възприе като сигнал, че инфлацията може да нарасне от изключително ниските си нива. Според оповестените данни, цените на импорта са се повишили с 1.1% на месечна база през декември, като за ноември са показали ръст от 1.5%.

Британският паунд отбеляза ръст от 1.06% спрямо долара в сряда, като в края на деня се разменяше за 1.5761 долара. Въпреки че вчерашните данни от Великобритания бяха относително негативни, общият спад на долара бе основната причина за възхода на стерлинга. Дефицитът по търговския баланс на Великобритания се разшири значително през ноември, след като импортът е нараснал до рекордни нива. Според изнесените данни, търговският дефицит за ноември е достигнал 8.736 млрд. паунда от 8.591 млрд. паунда за октомври. В същото време се прогнозираше спад на дефицита до 8.200 млрд. паунда. Тази стойност е най-високата от началото на водене на статистика на показателя от 1980 година насам.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД