През по-голямата част от вчерашния ден основните валутни двойки се търгуваха в тесни граници при рекордно ниски за годината обеми, след като пазарите в Нова Зеландия, Австралия, Великобритания и Канада останаха затворени. Липсата на икономически новини и събития принуди и малкото играчи на пазара да не поемат излишен риск в края на календарната година. Като цяло доларът отчете минимален спад спрямо основните си конкуренти, като основна причина за това беше поскъпването на суровините и индексите.

Индексът Dow Jones затвори с повишение от 0.2%, а Nasdaq и S&P 500, с минималните 0.1%. Американският лек суров петрол регистрира нов двугодишен връх в 91.80 долара за барел, а златото нарасна с 12 долара, до 1384 долара за тройунция. Така еврото успя да стопи малка част от загубите, които претърпя през последните две седмици и нарасна до 1.3189 долара за едно евро. Така малкото играчи на пазара пренебрегнаха лихвеният подход на Китай за охлаждане на икономика, смятайки че това е било очаквано събитие, което вече е калкулирано в цената на европейската валута и долара съответно.

По време на азиатската сесия, тази нощ, американският долар претърпя отново известни загуби. Спрямо еврото, зелените пари загубиха 60 пипса (малко повече от половин цент), достигайки до 1.3254. Японски дилъри смятат, че ако двойката се задържи над 1.3250, то следващата цел ще бъде 1.3400. Доларът загуби срещу йената и франка включително, като по всичко личи, че двойката долар/йена се е отправила към 3 седмичното си дъно в 82.34, смятат още анализаторите. В ранните часове на тази сутрин двойката се разменя на цена от 82.50/55.

Поскъпването на еврото най-вероятно е временно явление, след като вчера Фючърсите на Федералната фондова лихва оцениха на 100% вероятността за първо вдигане на лихва на САЩ до 0.5% в края на 2011 г. Това повишение на вероятността за вдигане на американската лихва се дължи на серията добри икономически данни от САЩ в последно време и надеждите за по-силен икономически растеж, след договорения компромис между президента на САЩ - Обама и Републиканската партия за удължаване на срока на данъчни облекчения с още две години. По направено статистическо проучване мнозинството от запитаните очакват ФЕД да изчака докато нивото на безработицата в САЩ падне до 8.6%, преди да започне с политика на повишение на лихвите. 88.6% от запитаните икономисти и анализатори вярват, че Федералният резерв ще приключи цялата си втора програма за количествени улеснения, на стойност 600 млрд. долара, до средата на 2011г.

Още един факт, че еврото по всяка вероятност е в краткосрочен възход, е мнението на главният икономист на Дойче банк, Томас Майер. Той заяви, че очаква скоро Португалия да потърси финансова помощ от Европейската централна банка, след като голямата й задлъжнялост понижава доверието на пазарите. Майер обяви, че няма да е изненадан, ако в близко бъдеще Лисабон поиска подкрепа подобно на Гърция и Ирландия. Според него ще бъде по-добре, ако португалското правителство по-бързо премине под опеката на общия европейски спасителен фонд от 750 млрд. евро. Той допълни, че Испания, Италия и Белгия разполагат с много по-стабилна икономическа основа и няма да имат нужда от външна подкрепа, за да финансират своите бюджетни дефицити.

И днес пазарите ще останат затворени за Нова Зеландия, Австралия, Великобритания и Канада. По-съществени данни, които се очакват за днес са потребителското доверие и продажбите на дребно от изминалата седмица, за САЩ.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД