Федералният резерв най-вероятно ще запази равнището на лихвите в най-голямата световна икономика непроменено в края на двудневното си заседание днес, сочат очакванията на анализаторите.

Краткосрочните лихви в страната, които са на ниво от 5.25% на годишна база, бяха повишени за последен път през юни, което временно прекрати близо двугодишното им повишение в най-голямата световна икономика.

През следващите си пет срещи оттогава федералният резерв запазваше равнището на краткосрочните лихви непроменено, като се очаква това да бъде шестият пореден път.

На фона на проявената слабост от щатската икономика през последните седмици, в резултат на слабостта на бизнес инвестициите, слабостта в имотния пазар, както и разпространяващите се проблеми сред кредитополучателите, логично би било банката да прибегне до намаляване на лихвите, за да стимулира икономиката.

Такова действие обаче изглежда малко вероятно, на фона на данни за инфлацията в страната, която регистрира повишение.

Без да се отчита изменението в цените на храните и горивата, потребителските цени са се повишили през тази година с 3% на годишна база, което е над желаните от Фед между 1 и 2%.

Нарастващото инфлационно напрежение няма да позволи на Федералния резерв да прибегне до намаляване на лихвите в страната, според специалисти.