Новозеландският долар поевтиня, след като централната банка на страната се намеси на валутните пазари, за да смъкне курса на най-добре представящата се от началото на годината основна световна валута, което наранява икономиката.

„Имаше известна интервенция“, коментира пред новозеландския парламент ръководителят на централната банка Греъм Уийлър. Това доведе до поевтиняването на „кивито“ с 1.1% до 83.60 щатски цента, което бе най-ниската му стойност от 1 април.

Валутата на Нова Зеландия се приема като изключително надценена и сериозно наранява експортноориентираната икономика. Износът формира около 30% от брутния вътрешен продукт на страната .

Уийлър заяви, че има право да прибегне до по-нататъшни интервенции, предвид на надценеността на националната валута.

От началото на годината кивито е поскъпнало с 4% спрямо останалите основни валути.

За последните пет години новозеландският и австралийският долар са поскъпнали с 45% спрямо щатския долар, което е най-голямото повишение сред над 150-те валути, следени от финансовото издание Bloomberg.

Канадският долар поскъпна спрямо щатския за трети пореден ден, вследствие на търсенето на по-високодоходни валути, след като австралийската централна банка понижи лихвите до рекорден минимум от 2.75%.

Неочакваното повишение на заводските поръчки в Германия също съдейства за търсенето на канадски долари. Щатската валута се разменя при нива от 1.0050 канадски долара.

Не се наблюдават съществени изменения при останалите основни валути, като еврото се разменя при нива около 1.3100 спрямо щатската валута в търсене на катализатори за по-сериозно изменение в една от двете посоки.

Паундът отбеляза по-значително понижение спрямо долара от вчерашните си нива, откъдето се търгува с половин цент надолу.

Фючърсите на суровия петрол регистрираха вчера първото си понижение от четири дни насам. Те загубиха 0.6% от стойността си до 95.70 долара за барел с доставка през юни.

Междувременно спредът между щатския суров петрол и този тип брент се понижи до 8.78 долара, което е близо до най-ниската му стойност от декември 2011 година.

По-ниската цена на златото инициира завишено търсене на суровината в Индия и вносът на злато се очаква да превиши 100 тона за втори пореден месец през април.

Страната утрои данъците върху вноса на злато от два процента преди година.