Инвеститорите са най-уверени в японските лидери от септември 2010 г. насам заради очакванията, че политиката на новия премиер на страната Шинзо Абе ще даде положителни резултати за икономиката и ще я извади от дефлация.

Процентът на инвеститорите, които са оптимисти относно инвестиционния климат в страната, се е повишил до 66% през този месец, в сравнение с 54% през януари.

Изследване на Bloomberg сочи, че Япония предлага вторите най-добри възможности за инвеститорите през следващата година. Цели 33% от анкетираните изразяват подобно мнение, в сравнение с 21% при предходното проучване, като Япония изпреварва Китай като по-добра инвестиционна алтернатива за пръв път от началото на изследването през 2009 г.

Повечето от участниците в изследването виждат край на дефлацията, тормозила толкова години японската икономика. В същото време, много от пазарните участници очакват разкриването на структурни реформи през следващия месец, които най-вероятно ще се провеждат в условията на по-висок ръст и инфлация.

„Шинзо Абе купи време и успя да промени начина на мислене на хората за японския потенциал“, коментира Аи Сато, трейдър в Nissay Asset Management в Токио. „Вече се вижда ефектът от неговите мерки“, допълва още анализаторът.

Правителствен доклад вчера посочи ръст от 3.5% на годишна база, което бе най-много от година насам. Ръстът в потреблението в страната, както и в експортноориентирания сектор, са били в основата на това повишение.

През тази седмица доларът поскъпна до ниво от 102.76 спрямо йената, което е невиждано от октомври 2008 г. насам, подпомагайки сериозно компании като Toyota Motor Corp. и Sony Corp.

Четиридесет и седем процента от участниците в допитването отоговарят, че намаляват експозициите си в йени, докато 49% правят също в японски правителствени облигации. Шестдесет и три процента очакват индексът Nikkei 225 да е на по-високи нива от настоящите си след шест месеца, което е най-високият процент от началото на статистиката през юли 2009 г.

Канадският долар поевтиня за пети ден от последните шест спрямо щатската валута заради повишените очаквания, че щатската централна банка може да намали програмата за обратно изкупуване на облигации. Щатският долар поскъпна до нива от 1.0220 спрямо канадския.

Междувременно кредитният рейтинг на Турция бе повишен с една степен - до ниво Baa3, от рейтинговата агенция Moody’s Investors Services Inc. за пръв път от две десетилетия насам.

Намаляването на дълга и дефицитът по текущата сметка на страната бяха сред основните причини за това решение. Това съдейства за неутрализиране на загубите от страна на турската лира спрямо останалите основни валути.