Йената поскъпна спрямо останалите основни валути, след като азиатските индекси прекъснаха печелившата си серия и регистрираха понижение, което повиши търсенето на сигурни валути.

Индексът, следящ активността в сектора на производството в Китай, се повиши с най-слаб темп от осем месеца насам, което внесе допълнителни опасения на пазара за забавяне на ръста на най-бързорастящата основна икономика.

Допълнителни опасения се внасят и от предстоящите данни за активността в производствения сектор в Еврозоната, които се очаква да бъдат оповестени днес.

Доларът се понижи до двумесечен минимум спрямо йената след сигналите за слабо представяне на щатската икономика, които повишиха спекулациите за нова вълна от стимули от страна на ФЕД.

Вчера започна двудневната среща на резерва, като днес ще бъдат оповестени решенията от нея.

Част от пазара залага на понижение на лихвите от настоящото им ниво при 0.25%, докато друга смята, че ще станем свидетели на обявени по-нататъшни мерки за обратно изкупуване на държавни облигации.

Доларът се понижи до най-ниска стойност от 77.90 спрямо йената, като рано тази сутрин се търгува при нива малко над 78 йени.

„Пазарът се насочва към изключване на риска, предвид на спада на акциите и по-слабите данни за Китай“, коментира Юния Танасе, главен стратег в JPMorgan Chase & Co, цитиран от Bloomberg. „Йената се купува от инвеститорите за сигурност“ , допълва още анализатора.

Японските пари поскъпнаха с 0.3% спрямо еврото до 95.81 йени.

Индексът, следящ представянето на азиатските пазари - MSCI Asia Pacific Index, загуби 0.6% от стойността си, прекъсвайки четиридневното си поскъпване. Австралийският долар загуби 0.3% от стойността си до 1.0477.

Индексът PMI в Китай се понижи до 50.1 пункта през юли, в сравнение с 50.2 пункта през юли. Това се оказа под средните очаквания на анализаторите за стойност на показателя от 50.5 пункта.