Напоследък доста се говори за поскъпването на еврото. Единната валута отбеляза сериозен ръст спрямо долара, като от дъното си преди около година тя е добавила близо 10% към стойността си.

Според много анализатори повишението на единната валута може да продължи, като за това биха допринесли няколко фактора. На първо място, възстановяването на икономиката на страните от Стария континент и на следващо – по-слабо агресивна политика от страна на Фед по отношение на ограничаването на стимулите за водещата световна икономика.

Какво обаче означава за обикновения човек поскъпването на еврото (респективно на лева, предвид на валутния борд и фиксирания за еврото курс на родната национална валута) спрямо долара?

Едно от основните положителни въздействия на поскъпването на еврото ще е в посока на по-голяма достъпност на суровините (предвид на това, че петролът, златото и останалите суровини се котират в долари).

Тук има сериозни резерви по отношение на цената на горивата. Поскъпването на еврото е добра новина за шофьорите. Движение в тази посока частично неутрализира негативното въздействие от повишението на цената на петрола на международните пазари.

Идеалният случай за потребителите на горива включва поевтиняване на петрола на международните пазари в условията на поскъпващо евро спрямо долара.

Скъпото евро (лев), в съчетание с понижаващата се цена на златото и останалите благородни метали на международните пазари, е добра новина за любителите на бижута (от злато, сребро и платина), като прави суровините по-достъпни.

Поевтинявянето на долара спрямо еврото е добра новина за хората, които желаят да закупят някакъв вид черна или бяла потребителска електроника, произвеждана предимно в Китай, където китайската валута е „вързана“ за долара. Така вносните стоки от страни в Азия, обвързани предимно с долара, стават относително по-евтини за европейските купувачи. Това важи за смартфони, лаптопи, телевизори и други популярни стоки.

Скъпото евро е добра новина за хората, които ще почиват в страни, където доларът е основна валута. Тук отново се включват азиатски дестинации и САЩ.

Разбира се, поскъпването на еврото, респективно лева, има и лоша страна – а именно по направление на оскъпяването на родните стоки, предназначени за износ, което ги прави по-малко конкурентоспособни на пазарите извън Европа.

Родната икономика до голяма степен разчита за ръста си на експортноориентирания сектор, в условията на относително слабо вътрешно потребление и инвестиции. В това отношение силно и трайно поскъпване на еврото може да удари сериозно този сектор и икономиката ни като цяло.

Още едно сериозно негативно влияние би имало в дългосрочен аспект скъпото евро – по отношение на туризма в страната ни, като ще направи България по-скъпа дестинация за туристите, ползващи долара като основна валута. Особено с пълна сила важи това при евентуално поскъпване на еврото спрямо рублата, предвид на силния интерес на руските туристи към България.

Имате кредит?

Поскъпването на еврото няма да засегне вашия кредит, ако е в лева или евро. Не така стоят нещата обаче, ако кредитът ви е в долари.

Поскъпването на еврото спрямо долара е на страната на кредитополучателите в долари, защото прави техните задължения по-евтини, изразени в левове (евро), в каквато валута се получават доходите у нас. За съжаление (или за щастие), обемът на отпуснатите в долари кредити е относително нисък.

Имате депозит?

Не така положително се отразява поскъпването на еврото спрямо долара, ако имате депозити в долари. Обезценката на долара на практика яде от доходността на депозитите, като освен всичко и лихвите по депозитите в долари са значително по-ниски от тези в лева. Отново за щастие на депозантите, процентът на доларовите депозити не е чак толкова значителен.